Obyvatelé Švýcarska získají od úterý certifikát prokazující jejich bezinfekčnost i s testem na protilátky proti covidu-19. Dosud je přitom možné jej získat pouze na základě očkování, negativního testu nebo uzdravení se z nemoci v posledních 180 dnech. Certifikát bude platit pouze ve Švýcarsku, a to po dobu 90 dní. Vyplývá to z informací na webu švýcarského Spolkového úřadu pro veřejné zdraví (FOPH). Testy na protilátky jako dostatečný důkaz o bezinfekčnosti zatím jako jediné v Evropské unii uznávalo pouze Rakousko. 

 

Pozitivní krevní test na protilátky je důkazem, že někdo onemocněl a vyvinul určitou formu imunity, citoval švýcarský týdeník Le News Virginii Massereyovou, vedoucí kontroly infekčních nemocí FOPH. Není však jasné, jak dlouho tato imunita trvá, certifikáty proto po 90 dnech vyprší. Lidé si pak mohou testy udělat znovu a certifikát opět získat. 

Testy musí dodržovat standardy Světové zdravotnické organizace a budou zpoplatněné. Podle informací serveru The Local budou stát okolo 70 franků, tedy v přepočtu necelých 1700 korun.

Uznávání testu na protilátky je tématem také v Česku. Staví se proti němu část odborníků i ministerstvo zdravotnictví. Argumentují tím, že zatím nebyla stanovena univerzální hodnota hladiny protilátek, která by měla pro ochranu před nákazou stačit. I s protilátkami je podle nich vhodné se nechat očkovat. K nápadu se naopak přiklání část politiků napříč politickým spektrem. Pro jsou i obě koaliční uskupení, která pravděpodobně složí příští vládu.