Český miliardář Daniel Křetínský a jeho slovenský obchodní partner Patrik Tkáč chtějí prodat 49 procent slovenské energetické distribuční společnosti SSE. Jedním z vážných zájemců je maďarská státní firma MVM. Ta podle informací slovenských médií nabízí za menšinový podíl, který je ale spojený s manažerskou kontrolou, mnohem víc než ostatní zájemci jako E.ON nebo ČEZ.

Ve slovenské vládní koalici ale roste podle Denníku N tlak na ministra hospodářství Richarda Sulíka, aby menšinový podíl v jedné ze tří energetických distribučních firem koupil stát. Někteří tamní experti totiž varují před vstupem maďarské MVM, která loni koupila největšího českého distributora plynu, společnost innogy.

Sulík se jako liberál dosud stavěl k podobným státním nákupům spíš odmítavě. Zároveň ale prosadil zákon o větší kontrole státu nad kritickou infrastrukturou a díky němu může vláda prodej zablokovat. K případnému zájmu státu o SSE se podle své mluvčí bude vyjadřovat až za týden po jednání se zástupci majitelů a zájemců o koupi. Jde o největší obchod, o němž se v těchto týdnech na Slovensku jedná.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se