Nejvyšší a nejaktivnější evropská sopka Etna se poprvé od letošního února probudila. V sobotu vychrlila oblaka kouře a popelu. Vyvolala chaos v okolních vesnicích, kde obyvatelé nyní odklízí sopečný popel. Narušila i leteckou dopravu, a to zejména na území Řecka, nad které se přesunul kouřový mrak.

Sopka vysoká 3330 metrů vybuchuje několikrát do roka, zřídka ale způsobí škody nebo ohrožuje místní populaci. Meteorologové v sobotu dopoledne zaznamenali u Etny, která naposledy vybuchla v únoru, silné erupce. Ty byly navíc doprovázeny takzvanými pyroklastickými proudy – horkými turbulentními lavinami lávového materiálu, které se rychle pohybují a ničí všechno, co jim stojí v cestě.

První lavina byla zpozorována v 10 dopoledne místního času, kdy se části východní stěny kráteru prolomily a lavina se začala valit směrem k údolí Valle del Bove. Další dva proudy lávy prolomily kráter sopky mezi jedenáctou a polednem. Lávový proud se sunul několik kilometrů směrem do údolí, kde se nachází malá vesnice Piedimonte Etneo. Zastavil se však několik kilometrů před ní. 

Kouřový mrak, který po erupci zahalil oblohu, se podle francouzské meteorologické služby přesouvá směrem nad Řecko. Letecké společnosti musely kvůli popelu rušit lety. Například cestujícím British Airways byl zrušen let z největšího londýnského letiště Heathrow do Athén s méně než hodinovým předstihem, informoval britský deník Daily Mail. Meteorologové očekávají další narušení leteckého provozu především nad územím Řecka. Sopka se nachází na jihu Itálie, na ostrově Sicílie. Lety na severu Itálie nabraly jen menší zpoždění.

Sopka se nachází mezi africkými a euroasijskými tektonickými deskami a vytváří erupce různého stupně. Od začátku roku vypustila na zemský povrch desítky milionů tun lávy a více než sedm milionů tun oxidu uhličitého a oxidu siřičitého.