Rakouský kancléř Sebastian Kurz v sobotu večer oznámil, že končí ve funkci. Politik, podezřelý v korupční kauze, uvedl, že svým odchodem chce zabránit chaosu a nestabilitě, napsal list Kronen Zeitung. Kurz navrhl, aby na jeho místo v čele rakouské vlády nastoupil ministr zahraničí Alexander Schallenberg.

Zelení Kurzovo oznámení uvítali a potvrdili ochotu pokračovat ve vládní koalici s lidovci, uvedla agentura APA.

Kurz neodchází z nejvyšších pater politiky úplně, zůstane ve funkci předsedy Rakouské lidové strany (ÖVP). Zároveň chce nově zastávat funkci předsedy lidoveckého poslaneckého klubu v Národní radě.

Kurz v sobotu v krátkém vystoupení před novináři zdůraznil, že krok neznamená přiznání viny. Obvinění, která jsou vůči němu vznášena, opět označil za falešná.

Pětatřicetiletý Kurz v posledních dnech čelil stále silnějšímu tlaku opozice i menšího koaličního partnera, jímž jsou Zelení. Jejich předseda Werner Kogler prohlásil, že Kurz není způsobilý zastávat úřad kancléře, a postavil jej před ultimátum: Pokud sám neodstoupí, bude mu na úterní mimořádné schůzi Národní rady hrozit hlasování o vyslovení nedůvěry. Zelení rovněž v pátek vyslovili požadavek, aby lidovci ve vládě Kurze nahradili někým bezúhonným.

„Moje země je pro mě důležitější než má osoba,“ řekl v sobotu Kurz. Lidovecký vládní tým však podle něj má pokračovat v práci.

Státní zastupitelství vyšetřuje Kurze a několik jeho nejbližších kolegů kvůli podezření, že v roce 2016 nechali za peníze daňových poplatníků vypracovat průzkumy veřejného mínění zfalšované v Kurzův prospěch. To mělo zajistit postup mladého politika do čela strany i vlády.

Všichni obvinění popírají.

Kogler v sobotu Kurzův krok uvítal. „Považuji to vzhledem k aktuální situaci za správný krok pro budoucí práci vlády odpovědné za Rakousko a pro respekt Rakouska v zahraničí,“ prohlásil večer vicekancléř. „Spolupráce s ministrem zahraničí Alexanderem Schallenbergem byla dosud velmi konstruktivní,“ naznačil Kogler ochotu přijmout Kurzem navrhované řešení. Se Schallenbergem chce jednat v neděli. Později Kogler dodal, že byla zvolena varianta, kterou lidovcům navrhli Zelení, tedy že vláda může pokračovat se Schallenbergem v čele.

Spolkový manažer opoziční Sociálnědemokratické strany Rakouska (SPÖ) Christian Deutsch v sobotu kancléřovo odstoupení označil za dávno očekávaný krok, ale to, že se Kurz nestáhl zcela a chce pokračovat jako šéf poslaneckého klubu, jako by se nic nestalo, podle Deutsche ukazuje, že ÖVP nechce nic měnit a neúnavně pokračovat v „systému Kurz“.

Podle deníku Der Standard Kurzův krok nepřekvapil prezidenta Alexandera Van der Bellena, který na konci týdne jednal se všemi předsedy parlamentních stran. K dalšímu postupu by se mohla hlava státu vyjádřit nejdříve v neděli.

Každý šéf vlády jmenovaný prezidentem musí disponovat většinou v Národní radě. Odcházející kancléř musí před uvedením do funkce toho nového formálně podat písemnou demisi. Výměna v kancléřské funkci se tak dá očekávat až v pondělí.