Česko-polský spor o důl a elektrárnu Turów může ještě posílit rostoucí polský euroskepticismus, ale nemusí zásadně zhoršit česko-polské vztahy. Takový závěr vyplývá z průzkumů veřejného mínění v Polsku a v Česku, které v minulých dnech a týdnech provedla polská výzkumná společnost IBRIS.

Nejvíce dotázaných Poláků totiž ze sporu o Turów viní instituce Evropské unie a jen 12 procent jich dává vinu české straně, která letos na jaře Varšavu zažalovala. V květnu pak Soudní dvůr EU nařídil předběžným opatřením těžbu v dole zastavit a v září nařídil Polsku platit za každý den, kdy důl pracuje, půl milionu eur.

IBRIS také provedl první průzkum o tématu Turów v České republice, nikoliv jen v příhraničí v Libereckém kraji, kterého se problém přímo týká. Z tohoto průzkumu vyplynulo, že o Turówu slyšelo 78 procent Čechů. Z nich jen sedm procent se domnívá, že jde rozhodně o zásadní volební téma a 36 procent zastává slabší názor, že to „spíš“ volební téma je.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.