Pandora Papers znovu natočily evropské reflektory na Andreje Babiše. Stejně jako střet zájmů českého premiéra a šéfa hnutí ANO také jeho nákupy nemovitostí přes síť firem registrovaných v daňových rájích budou probírat evropští poslanci.

Poté co několik europoslanců ostře zkritizovalo Babiše na sociálních sítích kvůli odhalení mezinárodního konsorcia investigativních novinářů, Zelení a levicové strany v europarlamentu prosadili debatu o daňových únicích mocných na právě probíhající schůzi ve Štrasburku, a to ve středu v 15 hodin.

Co jsou Pandora Papers?

O podezřelých finančních transakcích stovek politiků a dalších osobností z více než 90 zemí informovalo Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ). To tvoří více než 600 novinářů ze 117 zemí.

Téměř 12 milionů dokumentů odhaluje skryté bohatství, daňové úniky a v některých případech i praní špinavých peněz některými z nejbohatších lidí světa.

V porovnání s podobnými projekty z minulosti, jako byly Panamské dokumenty (Panama Papers), Paradise Papers či databáze Offshore Leaks (Úniky v daňových rájích), se jedná o největší objem uniklých dat.

Podle českého serveru Investigace.cz, který se projektu zúčastnil, se kauzy týkají  také 300 Čechů včetně českého premiéra Andreje Babiše.

Dokumenty se zmiňují i o více než 40 Slovácích a offshorových firmách s vazbou na Slovensko.

Český premiér Andrej Babiš si podle záznamů přes své offshorové firmy poslal téměř 400 milionů korun, za které pak koupil nemovitosti na francouzské Riviéře. Předseda vlády obvinění odmítl a sdělil, že jde o pokus o očernění jeho osoby a o ovlivnění nadcházejících parlamentních voleb v Česku.

 „Když si premiér financuje sídlo za miliony dolarů prostřednictvím černých kanálů, není to banalita,“ prohlásil na Babišovu adresu německý europoslanec za Zelené, bývalý pracovník Transparency International v Bruselu Daniel Freund, který Babiše dlouhodobě kritizuje kvůli střetu zájmů.

Důvodem pozornosti ale není jen Babiš. V síti několika set zahraničních novinářů, kteří se zaměřili na daňové ráje, uvízlo celkem 35 vrcholných politiků, kteří se přes struktury takzvaných offshorových společností snažili zakrýt majetek, aby z něj neplatili daně nebo ukryli nelegální původ peněz. Z evropských politiků zmiňují Pandora Papers kromě Babiše ještě kyperského prezidenta a několik ministrů.

Poslanci nejnovější mezinárodní skandál proberou a na příští schůzi odhlasují stanovisko celého parlamentu. Čeká se ostrá kritika hlavně Andreje Babiše, který ještě coby ministr financí usiloval o změnu platby DPH v členských státech právě proto, aby se zabránilo daňovým únikům. Nejsilnější, lidovecká frakce v EP k tomu na Twitteru napsala, že jde z Babišovy strany o „vrchol pokrytectví“.

Český premiér v reakci na odhalení mezinárodních investigativců prohlásil, že se ničeho nelegálního nedopustil. Nákup zámečku Chateau Bigaud a dalších nemovitostí na francouzské Riviéře v roce 2009 za necelých 400 milionů korun přes offshorové firmy mu údajně poradil tamní realitní agent. Motivy složité operace, kdy půjčil peníze sám sobě, Babiš nezdůvodnil.

Středeční debata eurosněmu ale nebude jediným fórem, kde se bude kriticky skloňovat Babišovo jméno. Krátce před ní, ve 14:30 stejného dne, se schází vedení liberální frakce Renew Europe (RE), do níž patří také europoslanci ANO a budou řešit Babišův pakt s maďarským premiérem Viktorem Orbánem.

Babiš pozval svého maďarského spojence do Česka minulý týden na vrchol volební kampaně a i setkání obou politiků provázely kontroverze. Babiš zakázal vstup několika zahraničním a také vybraným českým novinářům na společnou akci s Orbánem v Ústí nad Labem, což přitáhlo pozornost politiků za hranicemi Česka.

V pondělí se přihlásilo několik zástupců stočlenné frakce, aby se veřejně postavila k paktu Babiše s Orbánem, kterého liberálové dlouhodobě kritizují kvůli destrukci právního státu v Maďarsku. „Zevnitř frakce je tlak na silné prohlášení ve vztahu k Babišovi a Orbánovi,“ sdělil deníkům HN a Aktuálně slovenský liberální europoslanec Michal Šimečka. „Požaduje ho více lidí – já, maďarští kolegové, Francouzi, Nizozemci,“ prohlásil Šimečka.

Přímo během schůzky frakce na začátku týdne zvedl téma Babiš–Orbán jediný poslanec, Francouz za Macronovu stranu Republika v pohybu Bernard Guetta. „Řekl jsem, že budu rád, když naši čeští kolegové zůstanou ve frakci coby nezávislí. Ale že nemohou zůstat coby straníci Orbánova podporovatele,“ řekl Guetta. „Rychle se ukázalo, že potřebu mluvit o tom cítí více lidí, proto byla k tomu vyčleněná debata, která se odehraje ve středu,“ dodal.

Lidé jako Guetta získali v pondělí večer silného spojence v podobě Macronova ministra pro Evropu a jeho blízkého spolupracovníka Clémenta Beaunea. Ten v reakci na vyhození zpravodaje francouzského listu Le Monde v Ústí oficiálně za vládu napsal na Twitter: „Nepřijatelné. Plná podpora Le Mondu. Toto žádá o rychlé posílení našich nástrojů na ochranu právního státu.“

Kromě veřejné kritiky Andreji Babišovi kvůli jeho spojení s Orbánem bezprostředně nic nehrozí. Liberální frakce se nyní po rezignaci svého dosavadního předsedy Daciana Ciolose zabývá hlavně sama sebou. Postavení europoslanců za ANO je navíc ve frakci pevné, se svými pěti členy patří ke středně silným delegacím a většina skupiny o ně nechce přijít.

Teoreticky by hnutí ANO hrozilo pozastavení nebo ukončení členství ve frakci kvůli ideovým rozporům. V minulosti se to stalo Ficově Smeru ve skupině eurosocialistů kvůli jeho koalici se slovenskou nacionalistickou stranou SNS. Rozchodem letos skončil také spor mezi evropskými lidovci a maďarským Fideszem, kdy Orbán nakonec vyvedl z frakce svoji stranu sám. V případě ANO nic z toho není na pořadu dne.