Malý krok pro Muska, velký krok pro Česko. Projekt Starlink spadající pod společnost SpaceX vynesl v roce 2019 na oběžnou dráhu první várku družic, jejichž cílem je uživatelům poskytnout satelitní internet. Právě Elon Musk, jemuž společnost SpaceX patří, tím zahájil postupný proces celoplanetárního pokrytí internetem. Během následujících dvou let se nejbohatšímu muži planety podařilo do vesmíru dostat 1600 družic. V současnosti nabízí Starlink satelitní internet v 16 zemích světa. V roce 2022 se k nim přidá i Česko. 

Vyplývá to z objednávkového formuláře, který se nachází na webových stránkách firmy a obsahuje ceny v korunách. Společnost již nahlásila zahájení činnosti Českému telekomunikačnímu úřadu. 

Muskův projekt zatím funguje v šestnácti zemích světa včetně našich sousedů – Německa, Rakouska a Polska. Cílem Starlinku je zajistit pomocí satelitů vysílaných na oběžnou dráhu internet i v těch nejzapadlejších oblastech světa. Právě šíří pokrytí chce Starlink překonat konkurenci. Satelity vyslané na oběžnou dráhu pokryjí i části planety, kam jiní dodavatelé nedosáhnou.

Další uváděnou výhodou má být i rychlost připojení. V současnosti však Starlink maximálně dosáhne rychlosti kolem 50 až 150 Mbit/s. Pro velká města je to pomalé, Musk ale na ně ani necílí. Projekt naopak poskytuje internet odloučeným oblastem, u nichž je zatím satelitní připojení nedostačující.

Oproti českým cenám je však internet od Starlinku drahý. Pro fungování připojení je nutné, aby uživatel vlastnil speciální parabolu a modem. Obě zařízení stojí celkem 12 999 korun. Dalších 1599 korun stojí doprava a následně musí uživatel zaplatit ještě zálohu ve výši 2579 korun. Poslední zmíněná částka odpovídá také měsíčnímu paušálu za internet. V kontextu českých cen, kdy třeba T-Mobile nabízí pevný internet o rychlosti 1000 Mbit/s za 600 korun, tak satelitní připojení od Starlinku stojí zhruba čtyřnásobek.

Ačkoliv by se mohlo na první pohled zdát, že Starlink je v Česku prozatím odsouzen k neúspěchu, je třeba se na celý projekt podívat Muskovýma očima. Cílem je dostat na oběžnou dráhu 12 tisíc družic, které umožní internetové připojení po celém světě. Ti, kteří si připojení objednají, se tak mohou potenciálně stát součástí přelomového celoplanetárního projektu. Zatím SpaceX dostala na oběžnou dráhu 1600 satelitů.