Varšava ukončí jednání v Praze o budoucnosti hnědouhelného dolu Turów, pokud Česko nebude mít zájem o dohodu. Rozhovory nemohou pokračovat donekonečna, uvedl podle agentury PAP náměstek polského ministra zahraničí Marcin Przydacz. Kvůli možnému ohrožení zásob pitné vody v českých obcích Česká republika zažalovala Polsko u Soudního dvora Evropské unie, který činnost dolu u česko-polské hranice nařídil zastavit.

Český ministr životního prostředí Richard Brabec ve čtvrtek uvedl, že se středeční jednání s jeho polským protějškem Michalem Kurtykou o Turówu zásadně posunula. Pokračovat však budou i dnes. Podle libereckého hejtmana Martina Půty stále zůstává k vyřešení několik sporných bodů.

„Pokud naši vyjednavači, kteří učinili dobrou nabídku, dojdou k závěru, že česká strana ve skutečnosti nemá zájem tuto nabídku přijmout nebo vypracovat konstruktivní řešení (...), dokážu si představit (...), že tato jednání skončí fiaskem (...) pro českou stranu,“ řekl ve čtvrtek ráno Marcin Przydacz v polském veřejnoprávním rozhlase.

Przydacz v rozhovoru zapochyboval, zda má česká strana „skutečný zájem spor ukončit“. Podle něj leží nabídka Varšavy na stole a nyní se uzpůsobuje českým „očekáváním“.

Připustil také, že polský vyjednávací tým může odjet z Prahy, aniž se mu podaří dosáhnout dohody. „Češi by dnes mohli dostat nějakou kompenzaci, a pokud ji dostat nechtějí, je zřejmé, že tato jednání nebudou pokračovat donekonečna jen kvůli tomu, aby se jednalo,“ dodal náměstek.

Důl Turów u česko-polské hranice podle Česka mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Polská strana navzdory květnovému předběžnému rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie těžbu přerušit odmítá, protože takový krok by měl podle ní negativní dopady na energetickou bezpečnost země.

„Musím říct, že jsme se posunuli v mnoha otázkách opravdu zásadně,“ uvedl ve čtvrtek Brabec, který byl s výsledkem středečního jednání spokojen. Další kolo jednání začalo dnes od 09:00. „Chceme v nich pokračovat s cílem udělat maximum,“ dodal. Kdy by se obě strany mohly dohodnout na definitivním řešení, ovšem odhadovat nechtěl, protože je nutné některé záležitosti dojednat i s dalšími partnery. Cílem obou stran je podle ministra dosáhnout dohody, která by na mnoho let nastavila česko-polské vztahy v otázce dolu Turów.

Podle Brabce se nyní podrobně jedná o technických opatřeních pro zmírnění důsledků těžby, jako jsou filtrační stěna a zemní val. „Na první pohled se zdá, že jsou to technické detaily, ale ony jsou velmi důležité pro obě strany,“ dodal ministr.

Zástupci obou stran jednali o situaci už minulý týden v pátek a následně pak toto pondělí. Podle Brabce nejsou jednání jednoduchá. V pondělí se obě strany shodly na tom, že v zájmu obou zemí je rychlé dosažení dohody, řekl český ministr. Liberecký hejtman Martin Půta (STAN), který se pondělního jednání také zúčastnil, uvedl, že obě strany chtějí situaci raději řešit dohodou než soudními spory.

Polský premiér Mateusz Morawiecki v neděli prohlásil, že Česko dostalo od Varšavy velmi dobrý návrh ohledně dolu Turów. „Tento návrh spočívá v tom, že obyvatelé příhraničních oblastí mohou počítat s reálnou finanční podporou z polské strany, pokud jde o projekty týkající se vody, související s vytvářením dalších bariér proti hluku a jinými investicemi,“ uvedl. Mluvčí polské vlády Piotr Müller podle agentury PAP ve čtvrtek uvedl, že na stole je nabídka pomoci regionu dotčenému těžbou v Turówu v řádu 40 až 50 milionů eur (1–1,25 miliardy korun). Z dřívějších informací vyplývá, že by dohoda podle české strany měla obsahovat mimo jiné povinnost uhrazení výdajů na vybudování nových a posílení stávajících zdrojů pitné vody v oblastech Frýdlantska a Hrádecka či na posílení vodního zdroje v obci Uhelná, která s dolem sousedí.

Polsko má za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole Turów platit pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 milionu korun), sankce uvalil Soudní dvůr Evropské unie 20. září. Varšava má Evropské komisi (EK) vyplácet 500 000 eur za každý den ode dne oznámení usnesení, a to až do chvíle, kdy bude činnost dolu zastavena. Polsko ještě pokutu platit nezačalo. S odvoláním na vládního mluvčího o tom v úterý informovala agentura PAP.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist