Během víkendových ruských parlamentních voleb zvítězila podle očekávání vládnoucí strana Jednotné Rusko. Podle posledních oficiálních výsledků získala přes 48 procent hlasů, udrží si tak dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn. Na druhém místě skončili komunisté s více než 20 procenty, následovaní liberálními demokraty Vladimira Žirinovského s osmi procenty. Kremlu loajální Spravedlivé Rusko vybojovalo sedm procent a strana Noví lidé pět procent. Zní to jako zpráva o normálních volbách, ale tyto volby byly všechno, jen ne normální.

Ruský politický systém už přinejmenším od roku 2003 nepočítá s tím, že by se ve výsledku voleb mělo cokoliv měnit, zejména třeba vládnoucí garnitura. Ruský prezident Vladimir Putin dvě desetiletí budoval systém, kde výsledky voleb jsou víceméně známy dopředu a rozdíl v odhadech bude maximálně v řádu nižších jednotek procent. Každý, kdo chtěl kandidovat, a tím spíše se do Státní dumy dostat, musel nejdříve získat souhlas Kremlu. Někdejší architekt tohoto systému Vladislav Surkov to nazýval „suverénní demokracií“.

Vznikla státostrana Jednotné Rusko, která spojila všechny ruské elity, včetně těch regionálních. Zůstala už jen komunistická strana a liberální demokraté Vladimira Žirinovského, kteří sice Kreml kritizovali, ale jen velmi opatrně a pokud možno bez zmiňování jména prezidenta. Kreml jim dal jasně najevo, že pokud by se chtěli pokoušet narušovat jeho monopol na moc, mohlo by to mít pro představitele těchto stran krajně nepříjemné důsledky.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se