Spojené státy, Británie a Austrálie oznámily nový bezpečnostní pakt, který jim umožní sdílet pokročilé technologie, včetně těch potřebných k výrobě ponorek na jaderný pohon. Cílem aliance je posílit bezpečnost v indo-pacifickém regionu. Informuje o tom zpravodajský web BBC.

Aliance nazvaná Aukus si podle společného prohlášení tří zemí dává za cíl „chránit naše společné zájmy v indo-pacifickém regionu“. Kromě technologií budou státy sdílet také průmyslové základny a dodavatelské řetězce.

Obranný pakt by podle australských médií mohl vést k australskému odstoupení od dohody o výrobě francouzských ponorek. Austrálie v roce 2019 po dvou letech průtahů podepsala smlouvu s francouzskou firmou Naval Group na výrobu 12 ponorek za 50 miliard australských dolarů. Smlouva byla pro Austrálii největší obrannou zakázkou v historii. Stavba ponorek však byla zpožděna hlavně kvůli požadavku Canberry, aby mnoho dílů bylo vyrobeno lokálně.

Americký prezident Joe Biden, britský premiér Boris Johnson a australský premiér Scott Morrison ve středu vydali společné prohlášení ke startu nového bezpečnostního partnerství.

„Jako první iniciativa pod Aukusem (…) se zavazujeme ke společné ambici podporovat Austrálii při získávání jaderných ponorek pro Australské královské námořnictvo,“ uvádí se v prohlášení. „Tato schopnost bude podporovat stabilitu v indo-pacifickém regionu a bude nasazena na podporu našich sdílených hodnot a zájmů,“ uvedli.

Lídři zároveň avizovali, že cílem je „uvést australské schopnosti do provozu v co nejdříve dosažitelném termínu“, a dodali, že „Austrálie je i nadále odhodlána plnit všechny své závazky jako stát bez jaderných zbraní“. Biden v této souvislosti podle agentury Reuters řekl, že o ponorkách vybavených jadernými zbraněmi není řeč.

Pakt se podle prohlášení bude také zabývat kyberschopnostmi, umělou inteligencí a „dodatečnými podmořskými schopnostmi“.

Mentalita z dob studené války

Čínská ambasáda ve Washingtonu v reakci na bezpečnostní pakt uvedla, že tyto země by se měly zbavit mentality z dob studené války a ideologických předsudků. Děje se tak v době, kdy čínský vliv v regionu sílí.

Mluvčí čínské ambasády Liou Pcheng-jü na žádost o komentář reagoval slovy, že státy „by neměly stavět výlučné bloky zaměřené proti třetím stranám nebo poškozující jejich zájmy. Zejména by se měly zbavit své mentality z dob studené války a ideologických předsudků“.

Nesoudržné vůči Francii

Rozhodnutí Spojených států odstrčit Francii od smlouvy o koupi ponorek, kterou uzavřela s Austrálií, ukazuje nedostatek soudržnosti v době, kdy oba spojenci čelí společným výzvám v indo-pacifickém regionu, uvedla francouzská ministerstva zahraničí a obrany.

„Americké rozhodnutí odstrčit evropského spojence a partnera, jako je Francie, od strukturálního partnerství s Austrálií v době, kdy čelíme bezprecedentním výzvám v indo-pacifickém regionu (…) ukazuje nedostatek soudržnosti, který Francie může jen vzít na vědomí a litovat,“ uvádí ve společném prohlášení francouzský ministr zahraničí Jean-Yves le Drian a ministryně obrany Florence Parlyová.

Francouzské prohlášení zároveň uvádí, že rozhodnutí Austrálie odstoupit od dohody odporuje duchu vzájemné spolupráce. Doplňuje přitom, že tento krok pouze posílí potřebu Evropy dosáhnout strategické autonomie. „Neexistuje žádný jiný spolehlivý způsob, jak hájit naše zájmy a hodnoty po celém světě, včetně indo-pacifické oblasti,“ stojí v prohlášení.