Na twitterovém účtu Pamir News se objevilo video, v němž tálibové tvrdí, že objevili sklad s alkoholem v domě bývalého afghánského ministra zahraničí Salahuddína Rabbáního v Kábulu. Na snímku jsou vidět nápoje značek Becherovka, Božkov nebo Plzeňský Prazdroj. Ve skutečnosti jsou na zveřejněných záběrech prostory dočasně uzavřeného českého velvyslanectví v Kábulu, což ČTK v úterý potvrdilo ministerstvo zahraničí. Na záležitost upozornil server Aktuálně.cz.

Rabbání popřel, že by šlo o jeho rezidenci. Jde podle něj o propagandu namířenou proti jeho osobě. „Můžeme potvrdit, že na zveřejněných záběrech jsou prostory dočasně uzavřené české ambasády v Kábulu,“ uvedla česká diplomacie.

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek na konci srpna informoval českou vládu, že velvyslanectví v Kábulu bude dočasně uzavřeno a část jeho agendy převezme zastupitelský úřad v Islámábádu. Diplomaté byli z Afghánistánu evakuováni kvůli kritické bezpečnostní situaci v zemi.

Budova velvyslanectví byla podle ministerstva zajištěna tak, aby nemohla být zneužita, včetně majetku nebo dat. Českým velvyslancem v Afghánistánu zůstal Jiří Baloun, který pracuje z pražského ústředí.

Baloun dříve řekl, že při opuštění ambasády musel s vojáky odvézt důležité vybavení včetně pokladny, záznamových zařízení, paměťových disků nebo částí přístrojů. Další vybavení muselo být zničeno. Z Kábulu přivezl také vlajky ČR, EU, NATO a Afghánistánu, český státní znak a plaketu označující budovu velvyslanectví.