Ve světě módy, celebrit a showbyznysu není moc významnějších událostí než newyorské Met Gala. Letos se večírek konal výjimečně ne v květnu, ale kvůli covidu v pondělí 13. září, základní propriety ale zůstaly stejné: jedna hvězda vedle druhé. Zpěvák Justin Bieber, tenistka Venus Williamsová, herečka Sharon Stoneová, návrhář Michael Kors a mnoho dalších. Mnozí se navíc jako vždy předháněli v tom, kdo si na sebe vezme obskurnější a šílenější róbu, kreace si můžete prohlédnout na stránkách Vogue.

Tak třeba Kim Kardashianová byla celá v černém, se zakrytým obličejem a s mixem hidžábu a beduínského úboru. Její sestra Kendall Jenner zase dala na odiv mnoho ze svých křivek. O málokom z mnoha zástupců Hollywoodu, instagramerů a kumštýřů se ovšem hovořilo tolik jako o demokratické kongresmance Alexandrii Ocasio Cortezové (známá též pod zkratkou AOC). Progresivní socialistka a politická provokatérka si nechala šaty ušít od studia Brother Vellies, které se hodně zasazuje za práva černochů, a zdobil je velký rudý nápis: Tax The Rich (tedy zdaňte bohaté).

Boj za vyšší daně pro dobře vydělávající je její dlouhodobé téma. Tentokrát ale měla o důvod víc – tentýž den, tedy v pondělí 13. září, představili demokraté ve Sněmovně reprezentantů svůj návrh daňové reformy, jejíž součástí jsou právě poměrně výrazné nárůsty sazeb. Firemní daně by podle nich měly stoupnout z 21 procent na 26,5 procenta, o tři procenta by mělo narůst i zdanění lidí, kteří vydělávají nad pět milionů dolarů ročně.

Cortezová, která je nejviditelnější tváří levicového křídla v demokratické straně, je mimořádně marketingově schopná a poutá k sobě hodně pozornosti, což ukázala i nyní. Dost jí v tom ale pomáhala i magazín Vogue, jehož šéfredaktorka Met Gala vede. Potřebuje na svou stranu totiž přetáhnout i některé z kolegů, kteří jsou vůči daňové reformě skeptičtí a chtěli by, aby sazby stoupaly méně strmě. Jedním z kritiků progresivní části demokratů je třeba senátor Joe Manchin a právě v Senátu mají demokraté jen těsnou většinu.

Pro demokraty je zvýšení daní součástí většího balíku změn, které mají ve výsledku dramaticky změnit americkou politiku a společnost – chtějí v podstatě zavést bezplatné školství, veřejné zdravotní pojištění, sociální dávky a razantně investovat do infrastruktury.

AOC za její účast na Met Gala okamžitě zkritizovali zástupci pravicového spektra, například prorepublikánská televize Fox News poukázala, že vstupenka na akci stojí alespoň 30 tisíc dolarů (přes 600 tisíc korun) a že to je od newyorské političky pokrytecké, když napadá bohaté na akci, na kterou si musela koupit tak drahý lístek. Cortezová ale svým kritikům vzkázala, že každoročně jsou na Met Gala zvaní různí newyorští politici a že to byl i její příklad, takže prý nic neplatila.