Americký federální soud podmínečně schválil bankrot farmaceutické firmy Purdue Pharma a plán na její reorganizaci, jehož součástí je i dohoda o urovnání žalob v hodnotě až deseti miliard dolarů (215 miliard Kč). Informovala o tom agentura AP.

Firma, kterou vlastní rodina Sacklerových, je předmětem tisíců žalob kvůli svému léku OxyContin, jenž byl podle nich v USA jedním ze spouštěčů takzvané opioidové krize, která stála od roku 1999 životy až půl milionu lidí. Sacklerovi se považují za nevinné. Uvádí, že prodejem léků obsahujících návykové opiáty vydělali přes deset miliard dolarů. Nadále budou patřit k nejbohatším rodinám světa. Některé americké státy se chtějí proti rozhodnutí soudu odvolat.

Středeční rozhodnutí insolvenčního soudce Roberta Draina znamená, že majitelé firmy Purdue Pharma se vzdají vlastnictví společnosti a přispějí na vyrovnání částkou 4,5 miliardy dolarů. To je má v budoucnu ochránit před dalšími žalobami. Z fondu určeného na kompenzace obětí opiátové krize by pak každý z postižených měl získat 3500 až 48.000 dolarů (75.000 až jeden milion Kč).

Podle soudce je nepochybné, že Purdue Pharma svými praktikami při snaze o zvýšení prodejů analgetika OxyContin přispěla k vytvoření a prohloubení krize vyvolané nadužíváním opioidů. Statisíce Američanů si totiž na těchto lécích vytvořily závislost a až půl milionu jich pak v posledních 20 letech zemřelo na předávkování.

Drain konstatoval, že ti z rodiny Sacklerových, kteří u soudů svědčili, neprojevili příliš lítosti. "Vynucená omluva, není skutečná omluva," řekl. "A tak se bez ní budeme muset obejít," dodal. Rodina, která čelila zhruba 3000 žalob, tvrdí, že se při svém působení ve správní radě společnosti vždy řídila zákony a etikou.

Odvolat se plánuje například generální prokurátor státu Washington Bob Ferguson. "Toto rozhodnutí je urážkou všech obětí opioidové krize, které neměly během soudního řízení žádný hlas," konstatoval. Generální prokurátor státu Connecticut William Tong před vydáním rozhodnutí uvedl, že se v případě potřeby odvolá. "Podle našeho názoru jsou Sacklerovi zodpovědní za rozsáhlé škody v Marylandu i v celé zemi," reagoval generální prokurátor státu Maryland Brian Frosh. "Tento plán umožňuje Sacklerovým užívat si bohatství ve výši miliard dolarů," připomněl.

Purdue Pharma požádala o ochranu před věřiteli v roce 2019, loni pak u soudu přiznala vinu za svůj podíl na vzniku opioidové krize. Mimo jiné uvedla, že lékařům platila za to, aby vystavovali více předpisů na léky obsahující návykové látky.

Firma má nyní podle plánu zaniknout a její aktiva převezme nová, státní firma. Ta bude dále vyrábět léky proti bolesti, ale také přípravky určené pro lidi, kteří bojují se závislostí na opioidech. Zisk bude určen k potírání důsledků krize.

Sériím žalob v USA kromě Purdue Pharma čelí i další výrobci včetně firem Mallinckrodt, Teva či Allergan. Letos v červenci se tři největší američtí distributoři léků a farmaceutická firma Johnson & Johnson dohodly na zaplacení 26 miliard dolarů (566 miliard korun) jako urovnání žalob, které na ně mířily.