Kábulské letiště se dnes stalo terčem raketového útoku. Střely ale zlikvidoval protiraketový systém a evakuace pokračují, informovala agentura Reuters s odvoláním na amerického představitele, hovořícího pod podmínkou anonymity. Z jeho slov nebylo zřejmé, zda se podařilo sestřelit všechny rakety. Nicméně podle tohoto zdroje se první hlášení nezmiňují o případných amerických ztrátách.

Očití svědci podle agentury AP uvedli, že rakety zasáhly okolí letiště. Slyšeli tři výbuchy a pak viděli záblesk na obloze, zatímco lidé prchali. Z místa byla slyšet vzápětí střelba, nebylo však jasné, kdo střílí. Americká vojenská transportní letadla nicméně pokračovala v evakuaci. Během dvoutýdenního leteckého mostu bylo z Afghánistánu americkými či spojeneckými stroji evakuováno již více než 114 tisíc Afghánců a cizinců, dodala AP.

Spojené státy také včera v Kábulu zřejmě zabránily dalšímu sebevražednému útoku.  Cíleným leteckým úderem v neděli zneškodnily vozidlo s několika sebevražednými atentátníky teroristické organizace Islámský stát – Chorásán. Jejich cílem mělo být kábulské letiště, kde při čtvrtečním sebevražedném atentátu zahynulo podle místních médií nejméně 169 Afghánců a 13 amerických vojáků. O americkém úderu informovali nejmenovaní američtí úředníci i zástupci radikálního islamistického hnutí Tálibán, později ho potvrdil mluvčí americké armády. Síla exploze naznačovala, že se ve voze nacházelo značné množství trhaviny, uvedl pro CNN úředník amerického ministerstva obrany. 

Afghánská policie krátce předtím sdělila, že čtvrť severozápadně od kábulského letiště zasáhla raketa a zabila jedno dítě. Podle agentury AP se zdá, že šlo o dva různé incidenty, informace jsou ale zatím nejasné. Zprávy o silném výbuchu se objevily také na Twitteru. Někteří uživatelé zde sdíleli záběry, na kterých je vidět velký oblak černého dýmu. Dva místní novináři podle agentury DPA uvedli, že soukromý dům poblíž letiště zasáhla raketa. Agentura TASS uvedla, že explozi způsobil úder rakety, který si vyžádal dva mrtvé a tři zraněné. 

V Kábulu vládne napjatá situace po čtvrtečním sebevražedném atentátu u kábulského letiště. Americké velvyslanectví v Afghánistánu v noci na neděli varovalo, že hrozí další teroristický útok a občanům Spojených států důrazně doporučilo, aby oblast letiště okamžitě opustili. Diplomaté ve svém varování hovořili o „specifické hrozbě“, a jejich výzva k opatrnosti je tak podle agentury DPA ještě naléhavější než sobotní vyjádření amerického prezidenta Joea Bidena. 

Západní země na letišti v současnosti ukončují evakuační operace, které byly zahájeny po nástupu islamistického hnutí Tálibán k moci v polovině srpna. Do bezpečí se dopravují hlavně cizinci a jejich afghánští spolupracovníci. Ke čtvrtečnímu atentátu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát – Chorásán, která je nepřítelem Západu i Tálibánu.

Agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného západního činitele dříve uvedla, že na letišti je asi tisícovka civilistů, kteří ještě čekají na leteckou evakuaci. Ve čtvrtek se u jedné z bran letiště v Kábulu odpálil sebevražedný atentátník, při explozi přišlo o život nejméně 169 Afghánců a 13 amerických vojáků. Pentagon v sobotu oznámil, že americký bezpilotní letoun zabil dva osnovatele tohoto útoku z hnutí Islámský stát. Prezident Joe Biden pak uvedl, že nešlo o útok poslední. 

„Vzhledem ke konkrétní, důvěryhodné hrozbě by všichni američtí občané v blízkosti kábulského letiště (…) měli oblast letiště okamžitě opustit,“ uvedl zastupitelský úřad s odkazem na varování ministerstva zahraničí ve Washingtonu. Podle agentury Reuters se po varování podstatně ztenčilo množství lidí, kteří se přes brány snaží na letiště dostat.

Spojené státy dál pokračují s leteckými evakuacemi svých občanů a afghánských spolupracovníků z Kábulu. Bílý dům uvedl, že v sobotu se podařilo za 12 hodin dostat do bezpečí dalších 2000 lidí, celkem se tak za uplynulé dva týdny podařilo evakuovat na 113 500 lidí. Většina států už evakuační operace ukončila, v sobotu vypravila poslední evakuační letadlo z Kábulu Británie. Všechny zahraniční jednotky se podle dohody s Tálibánem mají z Afghánistánu stáhnout do konce srpna.

Pentagon v sobotu oznámil, že armáda USA zahájila postupné stahování z letiště. Počet amerických vojáků se snížil na méně než 4000 z původních 5800. Zástupce Tálibánu v neděli agentuře Reuters sdělil, že hnutí chce kontrolu nad letištěm od Američanů převzít rychle a že má dostatek technicky proškolených lidí, kteří budou schopni letecký přístav provozovat. „Čekáme na definitivní svolení od Američanů a pak zajistíme plnou kontrolu nad letištěm v Kábulu,“ řekl.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v rozhovoru s listem Le Journal du Dimanche oznámil, že Francie a Británie v pondělí vyzvou OSN, aby byla v afghánské metropoli Kábulu vytvořena bezpečná zóna. Ta by měla mezinárodnímu společenství umožnit pokračovat v humanitárních operacích a evakuacích ohrožených lidí z Afghánistánu a zároveň by mu umožnila dál vyvíjet tlak na radikální islamistické hnutí Tálibán.

V pondělí se sejde pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN, tedy Británie, Francie, USA, Rusko a Čína, k jednání o situaci v Afghánistánu, kde se v polovině srpna ujal moci Tálibán. „Londýn a Paříž pracují na návrhu rezoluce, která by v Kábulu stanovila bezpečnou zónu pod kontrolou OSN, aby mohly pokračovat humanitární operace,“ prohlásil Macron.