Na vojenském letišti v pražských Kbelích přistál ve středu po 22:00 třetí evakuační letoun z Kábulu. Ministři zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) a obrany Lubomír Metnar (za ANO) odpoledne na twitteru uvedli, že na palubě bylo 62 osob. Mezi nimi byli afghánští tlumočníci s dětmi či Afghánci s trvalým pobytem v Česku. Letadlo přivezlo také čtyři Afghánce, o jejichž přepravu požádalo Slovensko. Podle mluvčí ministerstva zahraničí Evy Davidové přicestovali i příslušníci českých speciálních sil. Předchozí dva speciály dopravily do Česka 133 lidí.

Česko zatím neplánuje další evakuační let do Afghánistánu. Téměř všechny lidi zařazené do evakuačního programu se podařilo dostat do Prahy, řekl ve čtvrtek ráno ministr vnitra Jan Hamáček.

Třetí letoun odstartoval z Prahy ve středu v 01:14. Do Kábulu dorazil dopoledne. České úřady z bezpečnostních důvodů žádné podrobnosti nesdělily a situaci nekomentovaly. Kulhánek krátce před 14:00 na twitteru napsal, že se letadlo vydalo na cestu zpět do Prahy.

Miroslava Pašková ze spolku Vlčí máky řekla, že v Kábulu zůstalo stále ještě několik afghánských rodin či osob s vazbami na Česko. Spolek vyzval vládu k vypravení dalšího evakuačního letu.

V Afghánistánu stále zůstávají lidé, kteří žádají o záchranu českou vládu včetně dětí. Na pomoc čekají například příbuzní dvou afghánských mladých mužů, kteří v Česku studují a pracují asi pět let. Ti se obávají o jejich život, pokud se jim nepodaří kábulské letiště v některém z evakuačních letů opustit. Česko vládu proto žádají o záchranu svých příbuzných. Chlapcům čekajícím na letišti je 11 a 13 let. ČTK to řekla Jana Liprtová, hostitelka dvou mladých Afghánců. Česko zatím pomoc nabídlo spolupracovníkům české armády nebo ministerstva zahraničních věci, evakuací také pomáhá Afgháncům s trvalým pobytem v České republice.

„Třetí evakuační speciál odletěl právě z Kábulu, na palubě jsou například afghánští tlumočníci s dětmi a také držitelé trvalého pobytu v ČR,“ napsal na Twitteru krátce před 14:00 Kulhánek. Dodal, že ve středu dopoledne evakuaci koordinoval krizový štáb ministerstva zahraničí a česká armáda: „Moc díky všem za obrovské nasazení a že se to podařilo!“

Podle Paškové se z pěti rodin tlumočníků, které v úterý zůstaly bez pomoci, do třetího evakuačního letu dostala jedna. „Podle naší dosavadní zkušenosti je seznam osob průběžně doplňován, jak se daří ověřovat, že evakuované osoby nepředstavují bezpečnostní hrozbu,“ uvedl spolek na svém Facebooku. „Mrzí nás, když někteří čelní představitelé vytvářejí mediální zkratku ‚není na seznamu = není bezpečný‘,“ uvedla Pašková. Některé rodiny tak dál v Kábulu čekají před bránou letiště, několika rodinám nebo lidem s vazbami na Českou republiku se podařilo na letiště dostat a starají se o ně spojenci. „Proto apelujeme, aby se co nejdříve uskutečnil další evakuační let,“ dodal spolek, který zároveň poděkoval české armádě za obětavost.

Premiér Andrej Babiš (ANO) serveru Blesk.cz sdělil, že zástupci Česka v úterý při snaze dostat na palubu druhého speciálu v Afghánistánu určené lidi vyjednávali i s Tálibánem. „Na palubu jsme dostali maximální počet našich lidí, ještě tam zbyla dvě místa, tak jsme vzali Poláky,“ uvedl. Dodal, že všichni Češi již byli z Kábulu evakuováni.

Druhý evakuační stroj české armády přistál v Praze-Kbelích v úterý večer. Na jeho palubě bylo 87 pasažérů. Byli mezi nimi Češi, včetně velvyslance Jiřího Balouna, Afghánci i dva Poláci. Už v pondělí přistál v Česku první letoun, který přivezl 46 lidí.

Vyslání třetího stroje ocenil předseda senátního výboru pro bezpečnost Pavel Fischer. „S ohledem na velikost naší země, na zmatky, které tu panovaly kolem plánování, i na mimořádně obtížnou situaci v samotném Kábulu, je třetí cesta v tak rekordně krátkém čase obdivuhodný výkon,“ napsal na Twitteru.

Česká republika, stejně jako další členské země protitálibánské koalice, se z Kábulu snaží evakuovat své zaměstnance i místní spolupracovníky. Svou snahu zrychlily poté, co se radikální islamistické hnutí Tálibán zmocnilo i Kábulu.

Server Seznam Zprávy uvedl, že na palubě druhého evakuačního letu byl i tlumočník, kterého v pondělí zadržel Tálibán. Po intervenci sousedů a otce ho zbitého propustil. Informaci serveru sdělil Lumír Němec, který v Afghánistánu v minulosti působil se speciální jednotkou Vojenské policie SOG.

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) v úterý večer označil podmínky v Kábulu za extrémně vyhrocené. „Kvůli přítomnosti Tálibánu na letišti bylo opravdu nadmíru komplikované dostat všechny vytipované na letiště a také na palubu letadla,“ uvedl Kulhánek po příletu druhého evakuačního speciálu do Prahy.

Evakuované Afghánce čeká v Česku deset dnů karantény. „Během té doby budeme řešit jejich povolení k pobytu," uvedl v úterý ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) . Následovat budou individuální rozhovory s evakuovanými o jejich budoucnosti. Sami si musí říct, co chtějí, řekl Hamáček. Podle Babiše je možné, že zvolí cestu za rodinami, které mají ve Francii či jinde v Evropě. Afghánci podle premiéra získají víza a během karantény budou také očkováni. Všichni budou po první dny ubytováni na jednom místě, kde, nechtěl stejně jako Hamáček upřesnit.

Čeští vojáci v Afghánistánu působili od roku 2002, od té doby se jich v zemi vystřídalo 11.500, někteří z nich opakovaně. Podle údajů ministerstva obrany výdaje na afghánské mise v letech 2002 až 2020 činily asi 20 miliard korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist