Němečtí sociální demokraté (SPD) v průzkumech dohánějí konzervativní unii CDU/CSU dosluhující kancléřky Angely Merkelové. Podle agentury Reuters to potvrzují dvě dnes zveřejněné předvolební sondáže, které středolevicové straně přisuzují těsné třetí místo za konzervativci a Zelenými.

Podle průzkumu agentury Forsa pro televizi RTL se SPD těší přízni 19 procent voličů, což je o tři procentní body více než minulý týden. Je to zároveň nejlepší výsledek této tradiční strany od roku 2018. Rating CDU/CSU naopak klesl o tři procentní procentní body na 23 procent. Zelení mají v poslední době stabilní podporu 20 procent.

Sociální demokraté jsou na spolkové úrovni menším koaličním partnerem konzervativní unie. Merkelová po zářijových volbách již nehodlá ucházet o další mandát v čele vlády.

Druhá sondáž, kterou provedla společnost Kantar pro magazín Focus, dává SPD rovněž 19 procent, což je o jeden procentní bod více než před týdnem. Dva procentní body naopak ztratila CDU/CSU (22 procent) a jeden Zelení (21 procent). Vzhledem k možné tříprocentní statistické chybě jsou šance trojice stran téměř vyrovnané.

Z průzkumů obou agentur rovněž vyplývá, že do Spolkového sněmu by se dál dostali svobodní demokraté (FDP), protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), která je označována jako populistická až krajně pravicová, a postkomunistická Levice.

Výsledky posledních průzkumů také naznačují, že k vytvoření vládní většiny bude zapotřebí koalice tří stran místo současných dvou. Složitější proto může být povolební vyjednávání, upozorňuje Reuters.

Při teoretické přímé volbě kancléře by 25 procent lidí hlasovalo pro sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze, jehož obliba vzrostla hned o pět procentních bodů. Společný kandidát CDU a CSU Armin Laschet by dostal hlasy 12 procent voličů, o tři procentní body méně než v zatím posledním průzkumu agentury Forsa.

Podle Reuters uškodil Laschetovi především nedávný politický přešlap, kdy jej kamery zachytily na tiskové konferenci v povodněmi zasaženém městě, jak se viditelně něčemu směje. Někteří Laschetovi kritici po aféře žádali, aby kancléřskou kandidaturu přenechal předsedovi bavorské CSU Markusi Söderovi, jemuž sondáže přisuzují v hypotetické přímé volbě kancléře 40procentní podporu.

Zelená kandidátka Annalena Baerbocková si pohoršila o dva procentní body na 16 procent.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist