Newyorský guvernér Andrew Cuomo, který čelí obviněním ze sexuálního obtěžování několika žen, dnes oznámil rezignaci. Úřad opustí během 14 dnů. V televizním projevu 63letý demokrat zároveň odmítl, že by se k ženám kdykoli záměrně choval neuctivě. Řekl však, že boj proti „politicky motivovanému útoku“ proti jeho osobě by New York vystavil měsícům chaosu, čehož nechce být příčinou. „V tuto chvíli mohu nejlépe pomoci tím, že ustoupím stranou,“ uvedl.

Rozhodnutí guvernéra, který získal tři funkční období, nabude platnosti za dva týdny. Jeho rezignaci předcházelo zveřejnění zprávy newyorské prokuratury, v níž vyšetřovatelé prezentovali závěr, že Cuomo sexuálně obtěžoval 11 různých žen.

Vyšetřovatelé tvrdí, že Cuomo vystavil ženy nechtěným polibkům, sahal jim na prsa nebo hýždě či se jich jinak nevhodně dotýkal, měl nevhodné poznámky ohledně jejich vzhledu případně sexuálního života a vytvořil pracovní prostředí „plné strachu a zastrašování“.

K rezignaci Cuoma po zveřejnění zprávy minulý týden vyzvaly desítky kolegů z Demokratické strany včetně amerického prezidenta Joea Bidena nebo stranických lídrů v Kongresu. Kroky k jeho odvolání zahájil také státní parlament. Podle mluvčí Bílého domu Biden o Cuomově rezignaci nebyl předem informován.

„Jsem bojovník a mým instinktem je bojovat proti této kontroverzi, protože jsem skutečně přesvědčen, že je politicky motivovaná,“ uvedl dnes Cuomo, přičemž obvinění označil za nespravedlivá a nepravdivá. „Silný New York znamená láskyplný New York, a já mám New York rád a mám rád vás. Nikdy bych nechtěl být jakkoli neužitečný," dodal s tím, že „současná trajektorie“ skandálu by vedla k mnoha měsícům kontroverzí a „stála by daňové poplatníky miliony dolarů“, což nechce způsobit.

Demokrat také uvedl, že obvinění ze sexuálního obtěžování poznamenala jeho vztah s dcerami. „Seděl jsem s nimi na gauči, týdny jsme poslouchali ta ošklivá obvinění. Viděl jsem jejich pohledy a výraz v jejich tvářích. Bolelo to,“ řekl. Dcerám prý řekl, že by se nikdy k ženě záměrně nechoval neuctivě a ani se tak nikdy nechoval.

Na guvernérském postu Cuoma vystřídá 62letá demokratka Kathy Hochulová. Bude první ženou v této funkci.

Nelze vyloučit, že Cuomo bude čelit trestním obviněním, jelikož řada prokurátorů ve státě podnikla kroky k jeho vyšetřování, píše agentura AP. Trestní oznámení na demokrata podala nejméně jedna z žen, které jej viní z obtěžování.

Obvinění, jež vedla ke Cuomově pádu, se začala objevovat ve zprávách médií na sklonku loňského roku. Rozplétání kauz přitom trvalo měsíce.

Cuomo již dříve označil některá obvinění za vykonstruovaná a důrazně popřel, že by se kohokoli nevhodně dotýkal. Připustil však, že některé jeho poznámky mohly být asistentkám nepříjemné a za některé své chování se omluvil. Některá setkání ale popsal jako nedorozumění, které lze připsat „generačním a kulturním“ rozdílům, čímž podle AP částečně odkazoval na to, že byl vychováván v láskyplné americké rodině s italskými kořeny.

Mezi mnohými Američany si Cuomo v začátcích pandemie vysloužil uznání za přímočaré vystupování a pravidelné podrobné brífinky, jež ostře kontrastovaly s vystupováním tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa, který nebezpečí plynoucí z koronaviru opakovaně zlehčoval a odmítal nosit roušku

Za svého působení se Cuomo označoval za progresivního demokrata, který koná. Od svého nástupu do funkce v roce 2011 pomohl prosadit legalizaci sňatků homosexuálů, začal zvyšovat minimální mzdu k 15 dolarům za hodinu a rozšířil placenou rodičovskou dovolenou a ošetřovné. V době, kdy se měl dopouštět nepatřičného chování, Cuomo veřejně podporoval kampaň proti sexuálnímu obtěžování MeToo a obklopoval se aktivistkami za práva žen. Podepsal také zákony, které rozšiřují ochranu před diskriminací a obtěžováním na pracovišti a prodloužil dobu promlčení u znásilnění.