Ve finále parkuru na olympijských hrách v Tokiu se nepředstaví ani jeden z českých jezdců. Aleš Opatrný, Anna Kellnerová ani Kamil Papoušek se v úterní kvalifikaci mezi postupující třicítku nevešli. 

Nejlepším z českých reprezentantů byl Opatrný se čtyřmi trestnými body na dělené 31. příčce. Pětadvacet postupujících zvládlo kvalifikační parkur čistě a ve vymezeném čase, další pětice dostala maximálně dva trestné body za překročení času. Shození jedné ze čtrnácti překážek, kterého se v sedle Forewera dopustil Opatrný, už bylo příliš.

Kellnerová s klisnou Catch Me If You Can shodila tři překážky a s dvanácti trestnými body obsadila 55. místo. Poprvé zažila náročnost olympijské soutěže, kdy obtížnému parkuru nepředcházejí zahřívací závody na nižších překážkách.

„Když jedeme na závody, tak většinou takovou výšku a techničnost skáčeme po jednom dvou kolech. Tady jsme vystavené tomu finálnímu kolu, které bychom šly po pár dnech. I pro ty koně je to rychlejší a větší krok, než jsou zvyklí,“ konstatovala. „Je mi líto, že jsem udělala tři chyby. Na druhou stranu jsme obě dvě bojovaly, nikde jsme to nevzdaly, nezastavily jsme. Strašně moc koní mělo problémy, zastavovali, nevěděli, co s tím. Jsem ráda, že jsme dojely do konce,“ dodala.

Třetí český jezdec Papoušek svého Warnesse zadržel a závod nedokončil. O individuální medaile v parkurovém skákání se bude bojovat ve středu. Kvalifikace družstev za účasti české ekipy se uskuteční v pátek.

Kellnerovou nadchlo setkání se Špotákovou i českými basketbalisty

Jezdkyně Anna Kellnerová má bohaté zkušenosti z týmových soutěží, když s Prague Lions objíždí seriál Global Champions, ale olympijské hry jsou pro ni něčím výjimečným. Ráda se vidí s ostatními českými sportovci. Nadchl ji rozhovor s dvojnásobnou olympijskou šampionkou a účastnicí páté olympiády oštěpařkou Barborou Špotákovou, sympatičtí jí byli i čeští basketbalisté.

Navzdory omezením kvůli koronaviru nic podobného atmosféře v olympijské vesnici nezažila. „Je krásné se vidět s ostatními sportovci. Všichni si drží palce navzájem, není to jen ve vaší disciplíně. Opravdu. Je to nepopsatelný pocit příslušnosti do skupiny, která reprezentuje Českou republiku,“ pochvalovala si.

Seznámila se s mnoha lidmi. „Viděla jsem se s basketbalisty. Jsou to strašně milí, pozitivní kluci, kteří fandili úplně všem, což bylo krásné. Mluvila jsem i s atletkami. Měla jsem štěstí a potkala se s paní Špotákovou, která je opravdu neuvěřitelná osoba. Jsem ohromně ráda, že jsem měla čest promluvit s ní. Je strašně pozitivně motivující,“ řekla čtyřiadvacetiletá dcera tragicky zesnulého miliardáře Petra Kellnera.

Se čtyřicetiletou Špotákovou si vyměňovaly zkušenosti. „Bavily jsme se, jak to mají s tréninkem na místě před olympiádou. Porovnávala jsem, jak trénují atletky na místě, jak trénuji já. Všechno mě to zajímalo. Byla to vzájemná konverzace, krásná zkušenost,“ líčila Kellnerová.

Měla radost z toho, jak dlouhou cestu do Tokia zvládla její klisna Catch Me if You Can. „Přiletěla ve velmi dobré náladě a zůstala plná energie, za což jsem byla ráda, protože jsem měla zkušenosti, že občas po příletu třeba do Dauhá nebo do Mexika byla docela unavená. Ale pracuji s novou veterinářkou, která je naprosto úžasná. Opravdu se jí naplno věnuje, krásně ji podpořila, sice zlehka, ale vydržela krásně plná energie,“ řekla jezdkyně, která neprošla dnešní kvalifikací parkuru jednotlivců, stejně jako Aleš Opatrný a Kamil Papoušek. Ještě je čeká soutěž družstev.

Koně a jezdci se v Tokiu při závodech vyhýbají největšímu vedru, protože se soutěží večer. „Plánovala jsem takhle večer i tréninky. Jednak aby si Catchie zvykla, že musí čekat celý den na ten trénink a později na závod, a i kvůli podmínkám. Teď večer už je ta intenzita počasí úplně jiná než přes den a i ráno. Od osmi devíti už je tady sluníčko, opravdu teplo, je to fakt jiné než po páté hodině odpoledne,“ dodala Kellnerová.