Exploze v chemickém průmyslovém areálu v západoněmeckém Leverkusenu si v úterý vyžádala nejméně jednu oběť na životě. Sdělilo to podle deníku Die Welt město Leverkusen. Dalších 31 lidí bylo podle policie zraněno, z toho pět skončilo na jednotkách intenzivní péče. Čtyři lidé se podle provozovatele areálu stále pohřešují. Kvůli výbuchu byla uzavřena frekventovaná dálnice A1, uvedla dopoledne na twitteru policie. Příčina exploze a rozsah škod zatím nejsou známy.

Kolem 9:40 explodovaly z dosud neznámých příčin skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu ve čtvrti Bürrig, vyplývá z informací provozovatelské firmy Currenta a města. Následně propukl požár, který byl mezitím už uhašen. Společnost uvedla, že nadále chová naději, že čtveřice pohřešovaných bude zachráněna.

Německý úřad civilní ochrany označil explozi jako „extrémní nebezpečí“ a vyzval obyvatele, aby nevycházeli ven a nevětrali. Nad místem výbuchu se vznášel velký černý mrak. Později ale hasiči z Kolína nad Rýnem na twitteru uvedli, že měření nezjistila „jakoukoli abnormalitu“, pokud jde o znečištění ovzduší. Kouř mezitím klesl, měření ale mají pokračovat.

Provozovatelé areálu Chempark, který leží asi 20 kilometrů severně od Kolína nad Rýnem a který patří k největším v Evropě, uvedli, že příčina exploze je nejasná. Příčinu a rozsah škod zatím nezná ani policie.

Po explozi vyjeli na místo ve velkém počtu hasiči, záchranáři a policisté.

Zcela uzavřena byla dálniční křižovatka Leverkusen-West a dálnice A1 mezi Leverkusenem a Kolínem nad Rýnem i části dálnic A59 a A3, stejně jako leverkusenský západní okruh, který vede kolem hořícího objektu.

Exploze v průmyslovém parku u Leverkusenu.

Exploze v průmyslovém parku u Leverkusenu.