Chorvatsko se rozhodlo prodloužit z 210 na 270 dnů platnost potvrzení o vakcinaci či o prodělání nemoci covid-19. Přijet tak do země mohou bez problémů i lidé, kteří podstoupili úplné očkování nebo se uzdravili z covidu už v lednu. Podle chorvatských médií o tomto pátečním rozhodnutí informoval ministr vnitra Davor Božinović.

Změnu v zemi hojně navštěvované českými turisty oznámil na Twitteru i šéf české diplomacie Jakub Kulhánek. „Dobrá zpráva pro naše turisty mířící do Chorvatska. I díky naší iniciativě Chorvaté prodloužili dobu platnosti očkování ze sedmi na devět měsíců po druhé dávce. Češi naočkovaní mezi prvními na začátku roku tak budou moci nadále cestovat do Chorvatska s očkovacím certifikátem,“ napsal ministr.

Kvůli nárůstu počtu nakažených na jadranském pobřeží Chorvatsko na druhé straně zpřísnilo některá protiepidemická opatření v nejvíce postižených župách této oblasti země. Božinović –jenž rovněž stojí v čele úřadu civilní ochrany, který rozhoduje o opatřeních proti šíření koronaviru – mimo jiné sdělil, že se zavádí zákaz akcí, při nichž je na jednom místě přítomno více než 50 osob nemajících „covidové“ potvrzení o očkování nebo prodělání nemoci. I s tímto potvrzením se však může sejít nejvýše tisíc lidí.

Související

Chorvatské turistické sdružení v souvislosti s aktuální epidemickou situací v zemi s odvoláním na průzkum Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) tvrdí, že Chorvatsko má v současné době nejpříznivější epidemickou situaci ve srovnání s ostatními středomořskými destinacemi. Podle uvedeného průzkumu je současná průměrná čtrnáctidenní míra výskytu koronaviru na 100 000 obyvatel v Chorvatsku 33,7.

Ředitel zastoupení Chorvatského turistického sdružení pro Českou republiku a Slovensko Dubravko Miholić v poskytnuté tiskové zprávě mimo jiné rovněž sdělil, že od začátku roku navštívilo Chorvatsko 336 000 hostů z České republiky. Aktuálně jich tam pobývá kolem 55 000.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru