Ačkoliv za svůj život nezplodil Leonardo da Vinci žádné dítě a o pravosti jeho ostatků se vedly četné diskuse, přišli nyní vědci s tím, že na světě aktuálně žije 14 jeho příbuzných. Genealogové zveřejnili na začátku července studii ve vědeckém časopise Human Evolution, která zkoumala přímou mužskou linii ve 21 generacích zahrnující právě slavného italského renesančního umělce. Odhalili tak da Vinciho příbuzné, mezi které patří farmáři, administrativní pracovníci, čalouník, prodejce porcelánu, a dokonce pokrevní nástupce Leonarda – umělec.
Tím je Geovanni Vinci, jehož rodina opustila příjmení ve formě přídomku s předložkou „da“. Současný italský umělec poskytl rozhovor listu Evening Standard, podle kterého sám nemá s Leonardem nic společného. „Možná se pro některé mé práce Leonardo otočil v hrobě. Ale věřím, že na zbytek mé práce by byl hrdý,“ řekl Geovanni Vinci.
Vědci sestavili nový da Vinciho rodokmen táhnoucí se téměř přes sedm století. Studie je součástí projektu DNA Leonarda Da Vinciho, který si klade za cíl potvrzení pravosti jeho ostatků a lepší porozumění talentu a smyslovému vnímání autora Mony Lisy skrze genetické výzkumy. A právě čtrnáct jeho žijících pokrevních příbuzných má výzkumu napomoci.
Expertní vědecký tým vedli italští historici Alessandro Vezzosi a Agnese Sabatová. Nově sestavený rodokmen se táhne přes pět rodinných větví. „Ve studii jsme shromáždili dostatečné příklady potřebné k prokázání kontinuity přímé mužské linie od sér Piera (pátá generace) a jeho syna Domenica, Leonardova bratra (šestá generace) až po 21. generaci. Sestavili jsme tak 37 základních profilů s výběrem nejdůležitějších životopisných údajů,“ uvedli vědci ve studii s tím, že dosažené výsledky jim mají pomoci prozkoumat kořeny jeho geniality, fyzické zdatnosti nebo informace o jeho předčasném stárnutí. Zároveň dodali, že od 15. generace byly shromážděny údaje o více než 225 jedincích.
Volfův revír: Leonardova nesmrtelnost a paní Lisa. Před 500 lety zemřel autor „svatého grálu” výtvarného umění
Autoři studie shromáždili data nejen z jeho rodného Toskánska, ale i z řady dalších archivů. Přesto studie neposkytla více osobních informací o žijících příbuzných, především kvůli ochraně jejich soukromí. Vědci se tak dostali až k Leonardovu praprapradědečkovi jménem Michele, který se narodil v roce 1331 a jako první nese rodinné příjmení. Žijící potomci, které studie objevila, jsou staří od 1 roku do 85 let. Objev je pozoruhodný především proto, že není známo nic o tom, že by Leonardo měl vlastní děti.
Italský renesanční umělec se narodil v roce 1452 poblíž toskánského horského města Vinci. Jeho otec Piero byl florentský právník a notář. A také byl mimořádně plodný, jelikož Leonardo měl nejméně 22 nevlastních bratrů. Sám pak zemřel v roce 1519 a pohřben je v kapli Saint-Florentin na zámku Chateau d’Amboise v údolí francouzské řeky Loiry. Kaple však byla zničena během velké francouzské revoluce. A kosti, o nichž se věřilo, že jsou da Vinciho, byly přesunuty do menší zámecké kaple Saint-Hubert.
Podobný výzkum z roku 2016 identifikoval 35 žijících příbuzných da Vinciho, většinou nepřímých potomků, včetně žen a italského filmového režiséra Franca Zeffirelliho. „Nebyli to lidé, kteří by nám mohli poskytnout užitečné informace o Leonardově DNA, zejména o chromozomu Y. Ten se přenáší na mužské potomky a zůstává po 25 generací téměř nezměněn,“ řekl Vezzosi italskému webu ANSA.
Da Vinci je znám především pro své obrazy jako Mona Lisa, Poslední večeře, Dáma s hranostajem nebo díky náčrtu proporcí lidské postavy. Svůj život nezasvětil pouze výtvarnému umění, byl to také matematik, architekt, designér, inženýr, geolog či kartograf. Da Vinci také drží rekord v nejhodnotnějším obrazu světa. V roce 2017 za jeho obraz jménem Salvator Mundi zaplatil současný ministr kultury Saúdské Arábie Badr bin Abdullah Al Saud přes 450 milionů dolarů. Nejvyšší odhadovanou hodnotu má však jeho další dílo Mona Lisa.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist