Americké ministerstvo zahraničí prošetřuje prudký a náhlý nárůst zdravotních potíží svých diplomatů a zaměstnanců na velvyslanectví ve Vídni. Na případ upozornil list The New Yorker. Zdravotní problémy nemají známou příčinu a příznaky se podobají potížím, které v letech 2016 a 2017 zaznamenali američtí diplomaté v Havaně, uvedla v sobotu agentura AP.

Od nástupu Joea Bidena do úřadu amerického prezidenta zaznamenalo ve Vídni náhlé zdravotní potíže zhruba 20 diplomatů, zaměstnanců velvyslanectví či zpravodajců. Podle časopisu The New Yorker se tak Vídeň stala po Havaně druhým místem s nejvyšším počtem případů nevysvětlených obtíží. Další se objevily u zaměstnanců americké vlády například v Číně, Rusku, Kolumbii či Uzbekistánu, ale i v samotných Spojených státech.

„Důkladně prošetřujeme zprávy o možných nevysvětlených zdravotních potížích lidí, kteří jsou součástí komunity kolem amerického velvyslanectví ve Vídni,“ uvedlo ministerstvo. Dodalo, že šetření vede ve spolupráci s dalšími americkými vládními úřady. Podle listu The New Yorker je do případu zapojena i Ústřední zpravodajská služba (CIA).

Některé uvedené příznaky se podobají potížím, které zaznamenali lidé působící na americkém velvyslanectví v Havaně v letech 2016 a 2017. Tehdy se mluvilo o náhlých a prudkých bolestech hlavy, ztrátě sluchu, poškození mozku či nevolnosti. V některých případech léčba trvala i mnoho měsíců.

Rakouské ministerstvo zahraničí v sobotu uvedlo, že spolupracuje s americkými úřady při vyšetřování. "Bereme tyto zprávy velmi vážně a ve shodě s naší rolí hostitelské země spolupracujeme s americkými úřady, abychom tomu společně přišli na kloub," uvedla rakouská diplomacie. Podle webu ministerstva nyní ve Vídni působí 158 amerických diplomatů.

Bývalý americký prezident Donald Trump obvinil Kubu z útoku na americké zaměstnance. Podle některých odborníků zdravotní potíže mohlo způsobit použití akustických či mikrovlnných zbraní. Zveřejněné vědecké studie a posudky ale žádnou jasnou příčinu zdravotních problémů neurčily.

Agentura AP připomíná, že Vídeň je významným diplomatickým centrem, kde sídlí řada mezinárodních institucí a působí i mnohé světové rozvědky.

V rakouském hlavním městě se například vedou rozhovory o íránském jaderném programu.

Související