První patří už půl století k legendám kubánské hudební scény a mají cenu Grammy, druhý je jedním z nejznámějších představitelů současného popu z přitažlivého karibského ostrova. Teď se skupina Los Van Van i popová hvězda Leoni Torres rozhodli podpořit demonstranty, kteří protestují proti autoritativnímu režimu na Kubě a tamní politické i sociální situaci. Muzikanti kritizovali také policejní násilí při potlačování nedělních demonstrací, největších za posledních 30 let. Režim nadále tvrdí, že za protesty stojí Spojené státy a zahraniční aktivisté.

„Podporujeme tisíce Kubánců, kteří požadují svá práva. Musíme být vyslyšeni,“ uvedla skupina Los Van Van na Facebooku. „Říkáme ne násilí, střetům a vyzýváme ke klidu na ulicích,“ dodali hudebníci ze skupiny, kterou založili v roce 1969.

Podpora, kterou demonstrantům hudebníci vyjádřili, je na ostrově nevídaná. Mnozí z nich se k politickým tématům obvykle nevyjadřují. Mají obavy, že by se stali terčem režimních represí. Riskují, že přijdou o možnost dál vystupovat nebo že je zadrží policie.

Na stranu demonstrantů se postavil také jeden z nejznámějších kubánských skladatelů Leo Brouwer. „Nikdy bych si ani nepředstavil, že pořádkové síly zaútočí na obyčejné a mírumilovné lidi, jako jsme my, Kubánci,“ citoval jeho slova španělský list El País.

Režim slibuje změny

■ Kubánský prezident Miguel Díaz-Canel poprvé uznal, že za hospodářské problémy mohou i slabiny na straně kubánské vlády. Úřady je dosud přisuzovaly americkému embargu.

■ Vláda ve středu přijala některá opatření, která by měla zmírnit nedostatek léků a některých potravin na ostrově. Kubánským občanům, kteří se vrací ze zahraničí, úřady dovolí dovoz tohoto druhu zboží bez cel a omezení množství. Vláda také slíbila, že státní podniky zvýší svou produkci léků a dalších nedostatkových produktů.

„Vláda má krev na rukou,“ uvedl ve videu zveřejněném na Facebooku oblíbený zpěvák Leoni Torres z mladší generace místních umělců.

„Bolí to, když vidím, v jakých podmínkách lidé žijí. Dost už klamů a lží. Potřebujeme urgentně humanitární pomoc,“ myslí si jazzový pianista Chucho Valdés, který vystupuje přes 50 let.
Brutální postup režimu vůči demonstrantům zaskočil i malíře Lázara Saavedru, jehož díla jsou ve sbírkách v Kanadě, ve Francii nebo třeba ve Švýcarsku. Ten odmítl, aby jeho díla v budoucnu visela ve státních galeriích na Kubě.

Lidé na Kubě minulou neděli protestovali proti dlouhotrvajícímu nedostatku potravin a léků, chudobě a režimu, jenž potlačuje lidská práva. Vše zhoršuje ještě sílící koronavirová nákaza, na kterou režim není schopen dostatečně reagovat.

Režim od začátku odmítá, že by se jednalo o spontánní protesty. Kubánský prezident Miguel Díaz-Canel protirežimní demonstranty obvinil, že jsou placeni ze Spojených států. Z hospodářských potíží viní obchodní embargo, které Washington vůči Kubě uplatňuje od roku 1962.

Kubánská policie při manifestacích zadržela nejméně sto lidí. Podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch je však počet zadržených ještě vyšší. Jeden člověk během manifestací zemřel. Záběry z brutálního zásahu policie se rozšířily na sociálních sítích a u Kubánců vyvolaly pobouření.

Není to v poslední době poprvé, co umělci kritizují kubánský režim. Na ostrově má už několik měsíců ohlas rapová skladba s názvem Patria y Vida, tedy Vlast a život, která je obžalobou režimu. Umělci v ní zpochybňují hlavní režimní heslo, tedy Patria o Muerte, Vlast, nebo život. „Už žádné lži, moji lidé si žádají svobodu, už žádné doktríny. Už nekřičíme vlast, nebo smrt, ale vlast a život,“ rapují Kubánci ve skladbě, která se nyní stala neoficiální hymnou protestů. 

Na YouTube má už přes 6,5 milionu zhlédnutí.

 

Rapery před časem podpořila i česká místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO). „Píseň vzbuzuje emoce, oslovuje hodně lidí, všímají si jí i zahraniční média. Upřímně bych Kubáncům přála, aby se stala písní změny,“ uvedla nedávno pro HN.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist