Poslanci se ve čtvrtek v debatě přeli o návrhu na zřízení sněmovní vyšetřovací komise k řešení koronavirové krize, jak je prosazuje část opozice v čele s Piráty. Vznik nepodpoří vládní hnutí ANO, podle kterého jde jen o politickou propagaci, a KSČM. Komunisté tvrdí, že by zasahovala do živých spisů policie. Koaliční ČSSD sice ohlásila, že zřízení komise podpoří, pochybuje ale o tom, že do říjnových voleb stihne něco vyšetřit. Kvůli nízkému počtu přítomných poslanců byla nakonec schůze přerušena, pokračovat se bude v pátek.

„Je otázka, jestli v krátkém časovém období může něco relevantně zhodnotit,“ řekl předseda sociálnědemokratických poslanců Jan Chvojka. Podobně se vyjádřil také Milan Feranec z ANO, jenž nevěří tomu, že úkol z navrhovaného zadání lze stihnout. „Účelem je zřídit politickou vyšetřovací komisi, která řekne nějaké závěry před volbami,“ míní. Podle komunisty Lea Luzara není možné zadání pro činnost komise podpořit.

„Selhání v době pandemie není důsledek pachatelů trestné činnosti, to není tak, že se nějací zločinci spikli. Jde o systémové selhání,“ uvedl za předkladatele předseda pirátského klubu Jakub Michálek.

Komise by se měla zabývat například nákupem ochranných pomůcek, postupem přijímání protiepidemických opatření, dlouhodobým uzavřením škol nebo státní podporou ekonomiky. Komise by také měla „navrhnout systémové změny a doporučení, které umožní v době pandemie minimalizovat škody, zamezí neodborným a nezákonným rozhodnutím a zajistí co nejvyšší podporu bezpečnostní infrastruktury, zdravotnictví, vzdělávacího systému a dalších klíčových složek státu“. Závěry by měla podle návrhu předložit do poloviny září. „Bylo by žádoucí, aby sněmovna schválila doporučení, aby se situace neopakovala,“ uvedl Michálek.

Podle Mikuláše Ferjenčíka (Piráti) je nyní zásadní předejít další vlně covidu a zavření škol. „Dalšímu lockdownu je třeba zabránit nachystáním infrastruktury na testování a trasování, aby se neopakovalo selhání. Vláda jde úplně opačným směrem, místo toho, aby chystala větší kapacity na PCR testování, tak oznamuje, že testování ukončí, to je podle nás úplně opačný postup,“ uvedl ve sněmovně. Vyšetřovací komise by podle něj měla být ustavena, protože je potřeba „vyšetřit zakázky za miliardy“.

„Je třeba si nejenom říct, co se v minulosti udělalo špatně, a tím se poučit do budoucna, ale abychom také věděli to, co jsme požadovali po vládě už vloni, to, jak je připravená na další eventuality. Tehdy premiér říkal, že neví, co po něm opozice chce, že už se nikdy nic nezavře a že žádná další vlna nebude. Ale ona přišla, přišli další mrtví a to se nesmí opakovat,“ prohlásil Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Schůzi hned na začátku zablokoval poslanec Lubomír Volný. Vzal si jako první slovo a spustil téměř dvouhodinovou řeč na téma vláda a covid. Podle Bělobrádka by pokračování v obstrukčním jednání mohlo přinést omezení doby řečnických příspěvků. „Pokud dojde k předvolební klauniádě pana poslance Volného, tak to k tomu sice patří, ale uvidíme, jak se k tomu postavíme, pokud v tom bude i nadále pokračovat,“ řekl.