Ženě, která zavinila hromadnou nehodu v sobotní první etapě cyklistické Tour de France, hrozí trestní postih. Francouzská policie uvedla, že divačku, která neopatrně vystrčila do cesty pelotonu kartonovou ceduli se vzkazem pro televizní kamery, obvinila z úmyslného obecného ohrožení. Z místa činu odešla a nyní není k nalezení. Francouzská média spekulují, že se vzhledem k textu nápisu mohlo jednat o Němku.

Do kartonové cedule vrazil 45 km před cílem ve vysoké rychlosti německý cyklista Tony Martin a způsobil nechtěně pád dalších šesti desítek svých kolegů. Někteří z nich museli Tour hned první den vzdát.

Do cíle sobotní etapy dorazil jako první současný mistr světa Julian Alaphilippe z Francie. Druhý skončil Michael Matthews se ztrátou 12 sekund, třetí pak Primož Roglič, který ztratil 14 vteřin. 

„Je to neuvěřitelné. Takový scénář jsem si představoval a pro mě je start Tour úspěch. Můj tým odvedl skvělou práci, chránili mě a měli všechno pod kontrolou. Na konci jsem se sice zapletl do pádu, ale zůstal jsem v klidu a pak jsem práci dokončil v závěrečném kopci, kde jsme se chtěli zbavit sprinterů,“ řekl v cíli Alaphilippe.

Slavného závodu se účastní jediný český cyklista Petr Vakoč. Aktuálně figuruje na 120. místě se ztrátou 5:33 minuty. 

Vakoč se představil na Tour de France podruhé, v roce 2016 obsadil v celkovém pořadí 118. místo. Nejsledovanějším členem jeho týmu Alpecin-Fenix je Nizozemec Mathieu Van der Poel, čtyřnásobný mistr světa v cyklokrosu a vnuk francouzské legendy Raymonda Poulidora.

Zdroj: https://www.idnes.cz/sport/cyklistika/tour-de-france-prvni-etapa-zpravodajstvi.A210626_011407_cyklistika_kazdt

Po kolizi s fanynkou jel v úniku s téměř dvouminutovým náskokem Nizozemec Ide Schelling. Peloton ale po několika minutách znovu nabral tempo a 27 km před cílem uprchlíka dostihl. Necelých sedm kilometrů před cílem však došlo ve vysoké rychlosti k dalšímu hromadnému karambolu, v němž řada cyklistů vyletěla v kotrmelcích ze silnice. Jeden z nich v letu dokonce jen těsně minul telegrafní sloup.

Na zemi dlouho seděl i čtyřnásobný šampion Chris Froome, jenž se vrací po dlouhé pauze po zranění, nakonec do cíle dojel. Tour  naopak předčasně skončila pro Němce Jashu Sütterlina, který odstoupil kvůli zranění.

Úvodní etapa byla dlouhá 198 km. Odstartovala Brestu a cíl měla v Landerneau. Druhá etapa odstartuje zítra z Perros-Guirec, pojede se do bretaňské obce Mûr-de-Bretagne. 

Tradiční dojezd do Paříže je naplánován na 18. července. Celkem je závod dlouhý 3414 kilometrů.

Průběžné pořadí: 1. Alaphilippe 4:38:55, 2. Matthews -12, 3. Roglič -14, 4. Haig, 5. Kelderman, 6. Pogačar, 7. Gaudu, 8. Higuita, 9. Mollema, 10. Thomas všichni -18, ...120. Vakoč -5:43.