Část nákladů na zaplacení škod způsobených bouří a tornádem na jižní Moravě může Česku zaplatit Evropská unie. A to z Fondu solidarity, který existuje v rámci společného evropského rozpočtu. Od svého vzniku před necelými 20 lety peníze z něj pomohly při zhruba 80 katastrofách, jako byly povodně, požáry nebo zemětřesení. Premiér Andrej Babiš (ANO) už o pomoc požádal.

Fond vznikl v reakci na katastrofální záplavy, které v roce 2002 postihly Česko. „Jde o jednu z forem solidarity mezi evropskými zeměmi a regiony,“ uvádí Evropská komise, která fond spravuje. Česko z něj za dobu svého členství v unii dostalo pomoc celkem čtyřikrát, a to vždy na zmírnění následků povodní. Celkem obdrželo 160,9 milionu eur, tedy přes čtyři miliardy korun.

Kromě toho Česko z Fondu solidarity dostane také 17,37 milionu eur, tedy přes 440 milionů korun kvůli pandemii nemoci covid-19. Jde o příspěvek například na nákup zdravotnických pomůcek.

Pomoc z Fondu solidarity by Česko kvůli situaci na jižní Moravě nedostalo okamžitě, protože musí nejprve vyčíslit škody a podat žádost. Na zmírnění následků katastrofy by ale nyní mohlo vydávat vlastní peníze s tím, že část vynaložených prostředků mu Fond solidarity zpětně uhradí. 

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) Česko nejspíš o pomoc od EU bude mít zájem. „Škody budou určitě dosahovat stovek milionů, takže stojí za to zkusit požádat,“ uvedl. Dodal, že si o tom promluví s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) a takovou možnost prověří.  

Například Chorvatsko z Fondu solidarity dostalo koncem srpna loňského roku v přepočtu asi 2,2 miliardy korun na zmírnění škod způsobených zemětřesením, které ho zasáhlo v březnu téhož roku.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist