Část nákladů na zaplacení škod způsobených bouří a tornádem na jižní Moravě může Česku zaplatit Evropská unie. A to z Fondu solidarity, který existuje v rámci společného evropského rozpočtu. Od svého vzniku před necelými 20 lety peníze z něj pomohly při zhruba 80 katastrofách, jako byly povodně, požáry nebo zemětřesení. Premiér Andrej Babiš (ANO) už o pomoc požádal.

Fond vznikl v reakci na katastrofální záplavy, které v roce 2002 postihly Česko. „Jde o jednu z forem solidarity mezi evropskými zeměmi a regiony,“ uvádí Evropská komise, která fond spravuje. Česko z něj za dobu svého členství v unii dostalo pomoc celkem čtyřikrát, a to vždy na zmírnění následků povodní. Celkem obdrželo 160,9 milionu eur, tedy přes čtyři miliardy korun.

Kromě toho Česko z Fondu solidarity dostane také 17,37 milionu eur, tedy přes 440 milionů korun kvůli pandemii nemoci covid-19. Jde o příspěvek například na nákup zdravotnických pomůcek.

Pomoc z Fondu solidarity by Česko kvůli situaci na jižní Moravě nedostalo okamžitě, protože musí nejprve vyčíslit škody a podat žádost. Na zmírnění následků katastrofy by ale nyní mohlo vydávat vlastní peníze s tím, že část vynaložených prostředků mu Fond solidarity zpětně uhradí. 

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) Česko nejspíš o pomoc od EU bude mít zájem. „Škody budou určitě dosahovat stovek milionů, takže stojí za to zkusit požádat,“ uvedl. Dodal, že si o tom promluví s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) a takovou možnost prověří.  

Například Chorvatsko z Fondu solidarity dostalo koncem srpna loňského roku v přepočtu asi 2,2 miliardy korun na zmírnění škod způsobených zemětřesením, které ho zasáhlo v březnu téhož roku.