Nejméně jednoho mrtvého a deset zraněných si ve čtvrtek vyžádalo zřícení jednoho křídla 12patrové budovy na jihu Floridy. Při následné masivní záchranné operaci se z trosek podařilo vyprostit dva přeživší, celkem bylo z areálu evakuováno více než 30 lidí, informovaly úřady několik hodin po neštěstí. Místní starosta varoval, že obětí bude zřejmě více, okresní činitelka v rozhovoru s televizí CNN hovořila o 51 pohřešovaných obyvatelích.

Vícepodlažní obytný dům v pobřežní lokalitě Surfside se částečně zhroutil krátce před druhou hodinou ranní místního času (08:00 SELČ), přičemž není jasné, kolik lidí v něm bylo. Budova byla podle lokálních médií postavena v roce 1981 a měla více než 130 bytových jednotek. Šéfka okresu Miami-Dade Daniella Levineová Cavaová na ranní tiskové konferenci uvedla, že zničená je asi polovina bytů.

Podle tiskového prohlášení hasičů na místě zasahovalo přes 80 záchranářských jednotek. Z trosek se zatím podařilo vyprostit dva přeživší, celkově místní úřady hovořily o 35 zachráněných lidech, z nichž deset potřebovalo lékařskou péči. Členka okresního zastupitelstva Sally Heymanová informovala, že úřady se zatím nedokázaly spojit s 51 lidmi, kteří možná v bytovém komplexu do dneška bydleli.

„Máme 51 lidí, u nichž se předpokládá, že tam byli, ale vzhledem k dovoleným nebo čemukoli jinému to nemůžete vědět,“ řekla televizi CNN. „Naděje stále žije, ale slábne,“ dodala.

Starosta Surfside Charles Burkett varoval, že u jediného mrtvého zřejmě nezůstane. Správce budovy mu údajně řekl, že komplex byl v momentě neštěstí „docela plný“, píše AP. „Ta budova je doslova na kaši,“ řekl novinářům.

Policie na Twitteru zveřejnila snímek z místa. Na internetu se objevilo i video trosek budovy; jeho autor poznamenal, že byl ubytovaný v sousedním hotelu. „Jedna z těch obřích budov je pryč. Tady, hned vedle nás,“ uvedl s tím, že je to „šílené“. Později místní televize přinesla záběry, na nichž je vidět, jak hasiči vyprošťují chlapce a dávají ho na nosítka. Některé obyvatele hasiči zachraňovali z balkonů. Zpravodajský kanál ABC News informoval, že tři lidé byli hospitalizováni, z nich dva ve vážném stavu.

Burkett uvedl, že na budově ležící přímo u pláže Surfside Beach, se opravovala střecha. Zda to hrálo nějakou roli v jejím zhroucení, však podle něj není jasné.

Okolní ulice byly kvůli záchranné operaci uzavřeny a místní obyvatelé byli převáženi do nedalekého kulturního domu. Marian Cruz z místní policie lidem doporučil, aby se místu vyhýbali.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist