Klimatická změna se stala v Americe ústřední otázkou bezpečnosti a obrany. Například firmy z obranného průmyslu v USA si najímají přední experty na zelené technologie, protože Pentagon tlačí na vývoj nových, pro klima příznivějších zbraní nebo potřebuje přesně předvídat rizika, tvrdí Kate Guyová, americká expertka na klima a bezpečnost. „Vojenská letadla by třeba v budoucnu neměla být závislá na fosilních palivech. Klimatická kritéria už se odrážejí v požadavcích Pentagonu při zadávání vojenských zakázek,“ řekla HN v rozhovoru na konferenci Globsec v Bratislavě. Guyová působí na Oxfordské univerzitě a v několika think-tancích, které se věnují novým klimatickým hrozbám a jejich vlivu na ozbrojené síly a obranu.

HN: Všichni vidíme, že je víc teplo nebo že stoupá hladina oceánů. Kde jsou skrytá rizika klimatické změny související s bezpečností, která nevidíme na první pohled? 

Z bezpečnostního pohledu jsou nebezpečné řetězové reakce, tedy druhotné dopady. Ty jsou důležitější s tím, jak jsou následky klimatické změny čím dál silnější. Takže třeba ve střední Evropě bude sušší a teplejší léto mít vliv na zemědělství a farmáře. Bezpečnostní dopady z toho plynoucí vidíme globálně, prodlužují se období sucha, která destabilizují společnost. Pokud farmáři nemají jinou možnost obživy třeba v Sahelu nebo ve střední Americe, tak se mohou stát členy gangů nebo teroristických skupin. Nebo se z nich stávají migranti, které jinde ale místní odmítají, což způsobuje či rozšiřuje konflikty. Nejvíc se tedy bojíme takového domino efektu. 

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se