Pětadvacetiletá Barbora Krejčíková, která ještě loni v září ani nebyla v první stovce žebříčku nejlepších tenistek světa, vyhrála antukové Roland Garros a získala první grandslamový titul ve dvouhře. Navázala na triumf Hany Mandlíkové z roku 1981.

Krejčíková ve finále  French Open v Paříži v sobotu porazila Rusku Anastasii Pavljučenkovovou 6:1, 2:6, 6:4. 

"Jsem prostě šťastná," řekla v rozhovoru na kurtu. "Jen těžko dám dohromady větu, protože jsem vyhrála grandslam, což je neuvěřitelné." Hráčka poděkovala rodině, trenérovi a celému Česku za podporu, a to nápisem v srdíčku na kameru. Zápas na Court Philippe Chatrier měl diváckou kapacitu omezenou jen na 5 tisíc míst kvůli pandemickým opatřením.  

Krejčíková se díky vavřínu z French Open posune na patnácté místo světa. Na konto si připíše 1,4 milionu eur (zhruba 35,6 milionu korun). Navíc má šanci jako první hráčka po 21 letech slavit v Paříži double, v neděli bude hrát od 11.30 s Kateřinou Siniakovu i finále čtyřhry.

Krejčíková je ve dvouhře první českou grandslamovou šampionkou od triumfu Petry Kvitové, která podruhé ovládla Wimbledon v roce 2014. V Paříži zvítězily Mandlíková a také Martina Navrátilová, která ale uspěla v letech 1982 a 1984 pod vlajkou USA.

Pro brněnskou rodačku Krejčíkovou byla inspirací její někdejší trenérka a wimbledonská vítězka Jana Novotná, která v roce 2017 podlehla rakovině. "Prošla jsem těžkým obdobím, kdy Jana odešla na věčnost, ale předtím mi řekla, abych si užívala tenis a zkusila vyhrát grandslam. Vím, že na mě odněkud shora dohlíží. Byla mi inspirací, chybí mi, ale věřím, že je teď šťastná," řekla Krejčíková.

Nové vítězce už začaly chodit gratulace od krajanek a také od současných i bývalých tenisových hvězd. Zatímco přebírala trofej, prostřednictvím sociálních sítí jí blahopřály třeba Petra Kvitová, Barbora Strýcová či Rumunka Simona Halepová.

"Báro, gratulace. To byl turnaj," napsala dvojnásobná vítězka Wimbledonu Kvitová a přidala českou vlajku. "Největší hrdinka," uvedla Strýcová, která letos ukončila kariéru. Výkon ocenila i bývalá světová jednička Halepová. "Píšeš historii! Užij si každou vteřinu této neobyčejné chvíle," napsala.

Ve finálovém duelu udělala Krejčíková v první hře dvě chyby a přišla o servis, ale od té doby úvodnímu setu dominovala. Hrála dlouhé míče, rozběhávala Rusku do stran, měnila rytmus a kontrolovala tempo výměn. Brejk na 1:1 zařídila šťastným lobem, za stavu 4:1 zkusila soupeřka riskovat, ale ještě víc chybovala a Krejčíková set v klidu dopodávala.

Bývalá juniorská jednička Pavljučenkovová od druhého setu přestala tolik chybovat a dostávala Krejčíkovou do úzkých. Češka prohrávala 1:5, ale povedl se jí brejk na 2:5. Ruska si pak nechala ošetřit a zavázat levé tříslo a poté set ukončila při podání soupeřky.

V rozhodující sadě se podařilo Krejčíkové, která Rusku přestřílela na vítězné míče 34:23, jít i díky dalšímu úspěšnému zkrácení do vedení 2:1, ale vzápětí ztratila svůj servis. Od stavu 2:3 Krejčíková předvedla parádní jízdu, za pomoci ran k lajnám získala osm fiftýnů v řadě a vedení 4:3 s rozhodujícím brejkem.

Za stavu 5:3 ještě odvrátila Pavljučenkovová dva mečboly, ale Krejčíková si odvážnou hrou připravila další dvě šance na ukončení utkání při svém podání. Nejprve sice rozechvělá udělala dvojchybu, ale poté soupeřka poslala míč za základní čáru a Krejčíková po dvou hodinách hry zvedla ruce ve vítězném gestu k nebi. A poslala do něj i polibek Novotné.

Související
Související