Když jsem před více než třemi desetiletími psal o konci dějin, nemyslel jsem si, že se už nic nebude dít, ale že liberální demokracie se ukázala jako nejefektivnější zřízení. To se dosud nezměnilo, říká v rozhovoru pro slovenský deník SME politolog Francis Fukuyama.

Za mnohými fenomény, které hýbou politikou, není podle Fukuyamy ekonomika, ale touha po uznání, mluví a vzpomíná například na německý nacismus 30. let nebo současné Rusko.

Tři desetiletí od vydání eseje a knihy o Konci dějin se často říká, že předpověď se nenaplnila. Máte pocit, že lidé ne vždy chápou, jak jste svůj koncept myslel?

Stává se to. Současnost je velmi odlišná od roku 1989, kdy jsem článek vydal. Tehdy probíhala třetí vlna demokratizace, počet demokracií ve světě rychle rostl. Už o několik měsíců později padla Berlínská zeď, díky čemuž se demokratickou cestou vydalo i Slovensko a další komunistické země. Nyní jsme v období demokratického ústupu, posledních patnáct let počet demokracií klesá, situaci ještě zhoršila pandemie. Vlády pandemii využily jako záminku k rozšíření svých pravomocí.

Odmítáte tedy tvrzení, že vaše předpovědi se nenaplnily?

Konec dějin nebyl prognózou vývoje globální politiky. Věřili jsme v progres a modernizaci, přičemž marxisté 150 let říkali, že koncem dějin bude jistá forma komunistické společnosti. Já jsem argumentoval, že podle mě se tak nestane, a neviděl jsem vyšší formu civilizace, která by nahradila liberální demokracii.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.