Soudní dvůr Evropské unie dal ve čtvrtek za pravdu bývalým i současným zaměstnancům britského řetězce Tesco ve sporu o platovou rovnost. Ženám, které pracují převážně v obchodě, se nelíbilo, že dostávají méně než zaměstnanci v distribuci, což bývají častěji muži. Rozsudek může podle agentury Reuters ovlivnit situaci i v jiných maloobchodních společnostech. Je konečný a nelze se proti němu odvolat.

Zhruba 6000 zaměstnanců britského řetězce zažalovalo svého zaměstnavatele nejprve u soudu pro pracovní právo ve Watfordu poblíž Londýna. Tvrdili, že od února 2018 nedostávají stejné peníze za stejnou práci pro stejného zaměstnavatele, což odporuje britskému a unijnímu právu. Tesco se bránilo s odůvodněním, že právo EU o rovném odměňování mužů a žen se na tento případ nevztahuje.

Britský soud požádal o výklad Soudní dvůr Evropské unie se sídlem v Lucemburku a ten argumenty Teska zamítl.

„Na zásadu stejné odměny zaměstnancům a zaměstnankyním zakotvenou v právu EU se lze v řízení mezi jednotlivci přímo dovolávat, a to jak u ‚stejné práce‘, tak u ‚práce stejné hodnoty‘,“ uvedli soudci.

Tesco v reakci uvedlo, že práce v obchodech a v distribučních centrech je jiná, a proto jinak placená. "Tyto role vyžadují různé dovednosti a požadavky, které vedou k rozdílům v odměňování - ale s pohlavím to nemá absolutně nic společného,“ sdělila mluvčí firmy.

Podle právní firmy Leigh Day, která zaměstnance britského řetězce zastupuje, vzniká každému dotyčnému zaměstnanci nárok na doplacení mzdy až šest let nazpět ve výši nejméně 10 tisíc liber (296 tisíc korun). Předpokládá se, že případ může být jedním z posledních hlavních rozhodnutí EU v souvislosti s pracovním právem Spojeného království, než se projeví změny způsobené brexitem. Společnost Leigh Day už dříve uvedla, že rozhodnutí unijního soudu bude závazné pro britskou vládu a bude se vztahovat na všechny budoucí podobné případy, i když Británie mezitím opustila Evropskou unii, uvedl server Sky News.

Za povznášející označila rozhodnutí soudu zaměstnankyně Teska Pam Jenkinsová. "Vždycky jsem byla hrdá, že jsem zaměstnaná v Tesku, ale vědět, že mužští kolegové, kteří pracují v distribučních centrech, dostávají víc, je demoralizující," řekla serveru BBC.