Po stovce dní ve funkci si noví šéfové, prezidenti nebo premiéři často berou čas na tzv. hájení. Vozítko Perseverance a malá helikoptéra Ingenuity zatím nic takového nepotřebovaly – celou dobu se projíždějí po povrchu Marsu v kráteru nazvaném Jezero. Jak známo, čas tam plyne jinak než na naší planetě, proto zatím není třeba slavit či nějak řešit toto jubileum. Moderními technologiemi nabité přístroje americké vesmírné agentury NASA ovšem posílají pravidelně domů na Zemi snímky všeho, co kolem sebe vidí.

Vozítko Perseverance na Marsu, kde přistálo 18. února, pátrá po dávných známkách života, objevuje jeho geologické složení a sleduje tamní počasí. A samozřejmě fotí – například svítící mraky nebo vlastní selfíčka.

Pořizovat barevné snímky v dané kvalitě dokáže rover Perseverance díky 23 kamerám, rover si ale na Mars přivezl celou řadu dalších technických vychytávek. Dokáže monitorovat, jak vypadá planeta deset metrů pod povrchem, hledá vodu i organické molekuly. Otestuje také výrobu kyslíku z tamní atmosféry. Všechna tato zařízení na roveru o velikosti osobního vozu napájí plutonium.

Mise, kterou na rudé planetě vykonávají vozítko s helikoptérou samy, by měla trvat jeden rok. Ovšem jeden marťanský rok – což odpovídá 687 dnům na Zemi.