Japonský deník Asahi šimbun, který je oficiálním partnerem blížící se olympiády v Tokiu, v dnešním úvodníku vyzval k jejímu zrušení. Uvedl, že olympijské hry by byly kvůli přetrvávající koronavirové krizi rizikem pro veřejnost a znamenaly by další zvýšení tlaku na zdravotnický systém země. Informovala o tom agentura Reuters.

Průzkumy veřejného mínění z poslední doby ukazují, že většina obyvatel Japonska je proti tomu, aby se olympiáda v Tokiu letos v létě konala. Hry byly již loni kvůli pandemii nemoci covid-19 odloženy, začít by měly 23. července. Japonsko ponechalo své hranice od loňského roku pro cizince převážně uzavřené a lidé se obávají, co se situací v zemi udělá příjezd desítek tisíc sportovců a funkcionářů.

V Japonsku se od začátku pandemie nakazilo podle americké Univerzity Johnse Hopkinse téměř 727 tisíc lidí a více než 12 400 z nich zemřelo. Vzhledem k velikosti Japonska, které má 126 milionů obyvatel, a v porovnání s dalšími státy je to sice poměrně nízké číslo, země se ale nyní potýká se čtvrtou vlnou nákazy, kvůli níž úřady vyhlásily již v 10 prefekturách včetně Tokia nouzový stav.

To, že se jeden z nejprestižnějších japonských listů Asahi šimbun přidal k hlasům volajícím po zrušení olympiády, podle agentury Reuters dále zvýší pochybnosti o tom, zda se hry mohou v letošním roce uskutečnit. Úvodník listu byl navíc široce sdílen na sociálních sítích.

„Žádáme premiéra (Jošihideho) Sugu, aby klidně a objektivně zhodnotil situaci a rozhodl o zrušení této události letos v létě. Zdaleka se nenacházíme ve stavu, kdy by všichni lidé mohli věřit, že budou v bezpečí,“ uvedl levicově orientovaný deník Asahi šimbun, který je často kritický k Sugově vládnoucí Liberálnědemokratické straně (LDP). Podobně jako Asahi jsou oficiálními partnery tokijské olympiády i další velké japonské deníky Mainiči šimbun, Jomiuri šimbun či Nikkei.

Organizátoři stále opakují, že se olympiáda konat může, přičemž poukazují na další sportovní události, které úspěšně probíhají. „Hrají se dokonce i baseballová utkání. Proč tedy ne olympiáda? Bude to dobré i pro ekonomiku,“ řekl agentuře Reuters vlivný představitel LDP Kózó Jamamoto. „Olympiáda bude, i kdyby měla být bez diváků... Jakmile začne, všichni budou rádi,“ dodal.

Japonsko ve středu oznámilo, že 1. června chce začít očkovat svou olympijskou delegaci – asi 1600 lidí, včetně sportovců a jejich trenérů, dostane vakcínu od firmy Pfizer. Tyto vakcíny byly darovány společností zvlášť a nespadají do zásilky, která byla určena pro japonskou veřejnost. Japonsko jinak v očkovací kampani patří mezi velkými a bohatými státy k nejpomalejším. Alespoň první dávku dostalo v Japonsku jen něco přes pět procent lidí. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist