Mezi visegrádskými spojenci Českem a Polskem to vře. Důvodem přestřelky mezi lídry obou států se stal sporný polský uhelný důl Turów. Polský premiér Mateusz Morawiecki prohlásil, že jeho země v rozporu s rozhodnutím Soudního dvoru EU nezastaví těžbu v hnědouhelné pánvi těsně u českých hranic, kvůli které obyvatelé přilehlých českých obcí přicházejí o spodní vodu. Podle Morawieckého by přerušení prací v dole a provozu sousední elektrárny bylo „ekologickou a energetickou katastrofou“.

Během nynějšího summitu EU v Bruselu navíc šéf polské vlády podle polských médií řekl, že po rozmluvě se svým českým protějškem „pražská vláda stáhne žalobu“ na Polsko kvůli Turówu. Andrej Babiš (ANO) ale takovou informaci popřel. S Morawieckým o kauze na okraj evropské schůzky podle svých slov mluvil, odmítl však, že by země přislíbila Polsku stažení žaloby.

„Žaloba platí. Nebude se nic stahovat, to vylučuju,“ řekl v úterý Babiš českým novinářům v Bruselu. Jak si vysvětluje tvrzení svého polského kolegy o opaku, na to šéf české vlády neodpověděl.

České úřady se na unijní justici obrátily v únoru s žalobou proti rozšiřování dolu, které podle nich ohrožuje kvalitu pitné vody pro obyvatele Libereckého kraje. Polsko podle české strany porušuje unijní právo tím, že umožnilo pokračování těžby bez posouzení jejího vlivu na životní prostředí. 

Evropský soud minulý týden vyhověl české žádosti a nařídil do vyřešení sporu zastavit těžební práce v dole. Varšava to odmítla. Tamní vláda schválila prodloužení těžby až do roku 2044 a s kampaní nesoucí tuto informaci oblepila bruselské metro v okolí unijních institucí. Pokud se Polsko nynějšímu soudnímu rozhodnutí skutečně nepodřídí, hrozí mu vysoká pokuta.

Babiš v Bruselu zároveň řekl, že se rýsuje dvoustranná mezinárodní dohoda mezi Českem a Polskem, která by délku těžby a případné kompenzace pro české obce řešila. „Po rozhodnutí evropského soudu proběhlo jednání našich expertů, kde byly domluveny kontury možné dohody s Polskem. Teď je na tahu Polsko, které to musí projednat ve vládě,“ řekl Babiš bez dalších podrobností. 

Dodal, že Varšava podle něj nyní poprvé připustila legitimitu českých námitek. „Konečně po deseti letech polská strana uznala, že poškozují životní prostředí našich občanů a že je to velký problém,“ sdělil Babiš. 

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na