Ruské ministerstvo zahraničí v pondělí obvinilo USA, že porušují platnou dohodu o omezení strategických jaderných zbraní, protože mají o 101 odpalovacích zařízení a těžkých bombardérů více, než smlouva dovoluje. Uvedla to agentura Interfax.

Smlouvu zvanou Nový START či START 3 uzavřely oba státy v roce 2010 v Praze. Krátce po nástupu prezidenta Joea Bidena se domluvily na jejím prodloužení, jinak by vypršela letos v únoru.

Ruské ministerstvo uvedlo, že v březnu si oba státy vyměnily údaje o počtech strategických útočných zbraní. Podle takto získaných údajů množství rozvinutých a nerozvinutých odpalovacích zařízení mezikontinentálních balistických raket a balistických raket jaderných ponorek a těžkých bombardérů činí přesně 800 kusů, což odpovídá dohodě.

Avšak tohoto počtu Američané podle ruské diplomacie dosáhli nejen skutečným snížením jejich množství, ale i tím, že jednostranně nezapočítali 56 odpalovacích zařízení raket Trident II, odpalovaných z ponorek, a 41 strategických bombardérů B-52H. Přestavba zmíněných odpalovacích zařízení se uskutečnila takovým způsobem, že ruská strana prý nemůže potvrdit, že se opravdu nehodí k použití jaderných zbraní. Kromě toho USA přejmenovaly čtyři odpalovací zařízení v pozemních silech mezikontinentálních balistických raket na cvičná, přestože dohoda s čímsi takovým nepočítá, a odmítly je započítat do limitů stanovených smlouvou. Tímto způsobem USA překročily stanovený limit o 101 kusů, tvrdí Rusko.