Boje mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás v noci na pátek utichly v návaznosti na čtvrteční ohlášení klidu zbraní, který má po 11 dnech ukončit nejhorší eskalaci konfliktu od poslední války v roce 2014. V Pásmu Gazy podle světových zpravodajských agentur vypukly pouliční oslavy, ačkoli nebylo jasné, jak dlouho příměří vydrží. Brzkou cestu na Blízký východ ohlásil americký ministr zahraničí Antony Blinken, zatímco Hamás varoval, že má stále „ruce na spouštích“.
Palestinské raketové útoky na Izrael podle agentury Reuters pokračovaly i těsně před očekávaným začátkem platnosti klidu zbraní, zatímco Izrael provedl ještě nejméně jeden nálet. Po 02:00 místního času (01:00 SELČ), což byl čas nástupu příměří uváděný Hamásem a několika médii včetně televize al-Džazíra, už ale bombardování ani odpalování raket hlášeny nebyly. Ani jedna strana tak příměří zatím neporušila. Hamás a jeho spojenecký Hizballáh připisují vítězství Palestincům, Izrael hovoří o bezpodmínečném příměří. Někteří izraelští politici kritizovali vládu premiéra Benjamina Netanjahua, že na klid zbraní přistoupila předčasně.
„Jaká úleva! Škaredé zvuky války konečně ustaly,“ napsal na Twitter Matthias Schmale, který v Gaze řídí sekci Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA). Na izraelské radiostanice se zase po dnech nepřetržitého zpravodajství vrátila popová hudba či tradiční písně.
Izraelská armáda zrušila téměř všechna omezení pohybu vyhlášená v minulých dnech kvůli bojům mezi palestinským Hamásem a Izraelem. K normálu se život vrací i v komunitách v blízkosti Pásma Gazy, odkud Hamás vystřeloval rakety.
V ulicích Gazy s druhou hodinou ranní vypukly oslavy, při nichž někteří lidé provolávali „Alláhu akbar“ (arabsky Bůh je veliký), mnozí podle agentury AP pálili ze zbraní do vzduchu. Hlavní ulice zaplnila auta, řidiči troubili a pasažéři mávali vlajkami z oken. Z amplionů mešit zaznívala slova o vítězství odboje nad okupací, uvádí Reuters.
Izraelské bombardování v minulých dnech v Gaze způsobilo obrovské škody, přičemž místní zdravotničtí činitelé hlásí 232 mrtvých a dalších přes 1900 zraněných. Raketové útoky palestinských radikálů si v Izraeli vyžádaly 12 obětí a ochromily život v židovském státě. Podle AP poslední kolo bojů, které začalo 10. května, skončilo stejně jako ta předchozí bez větších výsledků pro jednu či druhou stranu.
Příměří mezi palestinským Hamásem a Izraelem v pátek uvítala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová i německý ministr zahraničí Heiko Maas. Do regionu se chystá v nejbližších dnech šéf americké diplomacie Antony Blinken a k dodržení klidu zbraní vyzval obě strany britský ministr zahraničí Dominic Raab. Libanonský Hizballáh, který v minulosti proti Izraeli také bojoval, poblahopřál Palestincům k "historickému vítězství".
Boje trvaly 11 dní a nepřežilo je 244 lidí, především Palestinců. "Je dobré, že nastalo příměří a nepřibývají už oběti," tweetoval Maas, který ve čtvrtek navštívil Izrael i Západní břeh Jordánu. Poděkoval také Egyptu za zprostředkování klidu zbraní a vyzval, aby se začaly řešit "hlubší příčiny konfliktu", což by přineslo řešení blízkovýchodních problémů.
"Vyzývám obě strany, aby příměří upevnily a stabilizovaly situaci z dlouhodobého hlediska. Trvalý mír a bezpečnost všem přinese jedině politické vyřešení" problémů, sdělila von der Leyenová.
Šéf diplomacie EU Josep Borrell v prohlášení ocenil Egypt, Katar, OSN a USA za to, že pomohly příměří vyjednat. "Jsme zděšení ztrátami životů v minulých 11 dnech. EU stále opakuje, že je situace v Pásmu Gazy neudržitelná. Trvalý mír a ukončení izraelsko-palestinského konfliktu natrvalo zajistí jenom politické řešení," uvádí se v Borrellově prohlášení.
Příměří uvítal také francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian s tím, že jeho země je odhodlaná sehrát klíčovou roli při hledání politického řešení krize. Le Drian ocenil roli Egypta při vyjednání příměří a uvedl, že "boje minulých dní svědčí o tom, že je třeba zahájit skutečný politický proces mezi oběma stranami".
Hizballáh výsledek bojů označil za "historické vítězství" palestinských skupin bojujících proti Izraeli z Pásma Gazy. "Hizballáh blahopřeje hrdinnému palestinskému národu k vítězství nad sionistickým nepřítelem," uvedla skupina ve svém prohlášení. Ocenila především "účastníky odboje, mučedníky (oběti), zraněné a jejich rodiny a také velení odbojových skupin, kteří se v bitvě osvědčili".
Hizballáh proti Izraeli bojoval ve válce v roce 2006, je vlivným hráčem v libanonské politice, ale má ozbrojené křídlo, které bojuje například v syrské válce na straně damašku. Má podporu a zbraně z Íránu a udržuje těsné styky s palestinským Hamásem.
Hned po půlnoci, když od 01:00 SELČ začalo platit příměří, propukly oslavy nejen v Pásmu Gazy, ale i na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalému.
O vyjednání příměří se zasadily především USA a Egypt. Jeho prezident Abdal Fattáh Sísí brzo ráno tweetem poděkoval americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi za jeho podíl. Napsal, že on i Biden se shodli v tom, že konflikt je třeba řešit diplomacií.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist