Evropští poslanci tvrdě zkritizovali Andreje Babiše za to, že neřeší svůj konflikt zájmů a dál spolurozhoduje o dotacích pro holding Agrofert. K závěru, že se český premiér nachází v situaci střetu zájmů, neboť „stále ovládá Agrofert“, dospěl nedávný evropský audit a právě jeho zveřejnění se stalo důvodem, proč europoslanci, celkově už potřetí, opět probírali kauzu šéfa české vlády. 

Do debaty se ve středu dopoledne přihlásily tři desítky zákonodárců napříč frakcemi a kromě dvou poslanců Babišova hnutí ANO nikdo nevystoupil na jeho podporu. Diskuse tak ukázala, že na půdě unijního sněmu nemá Babiš spojence. 

Diskuse byla místy osobní, třeba když rumunská poslankyně za socialisty Maria Grapiniová označila Babiše za „mafiána“, který se „obohacuje z peněz EU“. Nebo když Rakušan Hannes Heide vzkázal českému premiérovi: „Evropská unie není kráva, která potřebuje podojit, pane Babiši.“ 

Celkově se ale poslanci drželi systémových výtek na adresu rozdělování dotací v EU. Kromě Andreje Babiše byla dalším na tapetě Evropská komise, která je podle mínění politiků pomalá a netlačí dostatečně na dodržování pravidel. „Jak je možné, že ten, kdo rozhoduje o dotacích, je stále přijímá? Jak je možné, že na závěr auditu k zemědělským platbám čekáme rok a půl?“ zeptala se hned na úvod německá europoslankyně Monika Hohlmeierová, šéfka výboru pro rozpočtovou kontrolu a jedna z iniciátorek středeční debaty.

Poslanci se konkrétně ptali přítomného komisaře pro rozpočet Johannese Hahna, proč se společnostem v holdingu Agrofert stále vyplácejí zemědělské platby, ačkoli Andrej Babiš o nich vyjednával na Evropské radě při dojednávání nového sedmiletého rozpočtu EU. 

Sám Hahn i zástupci Rady EU se drželi ve svých komentářích zpátky. Eurokomisař několikrát zopakoval, že ochrana rozpočtu je pro komisi „prioritou“ a firmám, jež profitují ze střetu zájmů, navrhne zastavení plateb. K tomu ale, například aby komise stopla agrární dotace podnikům kvůli střetu zájmů, chybí Bruselu často podle Hahna „znalost konečných příjemců peněz“. 

Komisař zároveň potvrdil, že na konflikt zájmů je možné použít nové pravidlo o ochraně evropského rozpočtu, které, kdyby bylo aktivováno, by mohlo vést až k plošnému zmrazení dotací pro celé Česko. Pokud by Brusel dospěl k tomu, že v zemi nefunguje právní stát. 

Debaty se rozhodli neúčastnit zástupci z liberální frakce Renew Europe, jejichž členy je i Babišovo hnutí. Proč, to vedení frakce nezdůvodnilo. Jedinými hlasy na obranu Andreje Babiše tak byla vystoupení dvou českých europoslanců ANO. Ondřej Knotek kolegům vzkázal, že audit vychází ze starých dat a ve skutečnosti se prevence střetu zájmů v Česku „velmi zlepšila“. 

Poslankyně Dita Charanzová řekla, že „nakládání s penězi EU není v ČR ohroženo“, a varovala před plošnou stopkou dotací pro celou zemi, což by pocítili všichni čeští občané. Ze stejného důvodu před zastavením varovali také pirátští europoslanci, ovšem s tím rozdílem, že veškeré případné penále má zaplatit „jen a pouze Agrofert“.

Středeční debata poslouží jako další vstup pro formulaci nové rezoluce ke kauze Andreje Babiše, kterou europoslanci připravují. Hlasovat o ní budou na červnovém plénu. Pracovní verze právně nezávazného dokumentu je dosud nejtvrdší kritikou českého premiéra. Poslanci v ní opouštějí rámec čistě střetu zájmů a hodnotí celkový Babišův vliv na nezávislé instituce v zemi. 

Hned několik frakcí v ní zpochybňuje, jestli v Česku ještě funguje právní stát, a zmiňují rezignaci nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Ten coby důvod odstoupení z funkce uvedl „politické tlaky“ na svoji osobu.