Ruští poslanci v prvním čtení přijali návrh zákona, který zakazuje nechat se zvolit poslancem členům organizací prohlášených za extremistické či teroristické. Předloha si podle agentury AFP bere na mušku hnutí uvězněného opozičního politika Alexeje Navalného, které se prokuratura snaží zakázat jako extremistické. Děje se tak čtyři měsíce před zářijovými parlamentními volbami, před nimiž se vládnoucí strana Jednotné Rusko potýká s poklesem popularity.

Pro návrh hlasovalo 293 poslanců, 45 bylo proti, dodala AFP.

Návrh předložila skupina zákonodárců v čele s předsedou výboru pro bezpečnost a potírání korupce Vasilijem Piskarjovem z Jednotného Ruska, uvedla agentura TASS. Iniciativa předpokládá, že občan účastnící se činnosti společenského či náboženského sdružení a organizací, které soud prohlásil za extremistické či teroristické, nemá právo být zvolen poslancem Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu. Příslušné změny navrhují tito poslanci vnést do zákona o volbách poslanců dumy.

Zákaz se podle návrhu má vztahovat na „zřizovatele, členy kolektivního řídícího orgánu, vedoucí a zástupce vedoucích extremistických a teroristických organizací, vedoucí jejich strukturních oddělení a jejich zástupce, členy, účastníky, pracovníky a další osoby podílející se na činnosti těchto organizací“. Zákaz využívat pasivního volebního práva má být v případě řídících kádrů pětiletý, v případě řadových členů či účastníků tříletý.

Zákon v současnosti podle TASS zakazuje nechat se zvolit poslancem občanům, kteří byli odsouzeni za spáchání extremistického trestného činu.