Japonsko vyhlásilo stav nouze v dalších třech prefekturách zasažených epidemií covidu-19. S odvoláním na ministra hospodářství o tom v pátek informovala agentura Reuters. Země se nedlouho před zahájením letní olympiády potýká s šířením nakažlivější varianty koronaviru.

Prefektury Hokkaidó, Okajama a Hirošima se v neděli připojí k metropoli Tokiu, Ósace a čtyřem dalším prefekturám, kde již nyní platí stav nouze do 31. května, oznámil ministr hospodářství Jasutoši Nišimura, který je v zodpovědný za opatření proti šíření covidové pandemie.

V oblastech, kde platí nouzový stav, musí restaurace a bary zavírat nejpozději ve 20:00 a nesmějí podávat alkohol. Kina či nákupní centra musí zkrátit otevírací dobu. Diváků na velkých sportovních a kulturních akcích může být nejvíce 5000, uvedla agentura Kjódó. Uvedená opatření platná v dosud šesti prefekturách však v nárůst počtu případů nákazy zatím nezastavila.

Související

Podle expertů se japonské zdravotnictví nachází na hraně svých kapacit. Země současně patří k nejpomalejším ve vyspělém světě, pokud jde o vakcinaci proti covidu-19. Podle statistiky Reuters byla dosud naočkována pouze tři procenta populace.

Vyhlášení stavu nouze v dalších třech z celkem 47 japonských prefektur se odehrává jen deset týdnů před předpokládaným zahájením letních olympijských her v Tokiu, proti nimž v Japonsku roste odpor veřejnosti. On-line petici proti konání her podle organizátorů od jejího zahájení 5. května podepsalo 350 000 lidí. Olympiáda se měla původně konat v roce 2020, kvůli pandemii byla o rok odložena.

Japonsko se dosud nekontrolovanému šíření nákazy, které paralyzovalo mnohé vyspělé státy, vyhnulo. V zemi se 126 miliony obyvatel se podle Univerzity Johnse Hopkinse od počátku epidemie potvrdilo něco přes 667 000 případů koronaviru, přičemž denně jich přibývá do 7000. Více než 11 200 pacientů v souvislosti s covidem-19 zemřelo. V poslední době však po výskytu jedné z nových, nakažlivějších variant koronaviru infikovaných přibývá.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru