Nejvyšší hora světa Mount Everest už od dubna vítá turisty. Tedy alespoň ty, kteří přicházejí z nepálské strany. Ta druhá, čínská, je pro zahraniční horolezce prozatím uzavřená. Čína si izolaci před cizinci i svými sousedy rozhodla zajistit speciálním lanem, kterým udělá na vrcholu hory dělicí čáru.
Před výstupem turistů vždy vyrazí malý tým tibetských horolezeckých průvodců ze severních hřebenů a umístí na vrchol lano, kterým vytvoří hraniční čáru, uvedla podle agentury Bloomberg čínská státní média. Vrchol navíc bude jediným místem, kde spolu přijdou horolezci přicházející z Číny a Nepálu do kontaktu.
Jak bude celý proces v praxi dále probíhat, ale Čína nespecifikovala. Není tedy jasné, zda bude tibetský tým přítomný na vrcholu a jestli bude vůbec separaci turistů kontrolovat. Místa tam totiž opravdu není mnoho. Vrchol Mount Everestu, který se nachází v 8848 metrech nad mořem, je spíše malou hromadou sněhu o velikosti jídelního stolu, kam se sotva vejde šest lidí.
Influenceři na horách jsou problém. Jejich příspěvky přilákají davy lidí a místo zničí, říká horolezec Messner
Koronavirus v posledních týdnech nabral na síle zejména v Indii, narůstající počet případů ovšem hlásí i Nepál. Čína proto přijímá před svými sousedy řadu preventivních opatření, aby zabránila opětovnému rozšíření viru v zemi. Zavádí lockdowny a masivně testuje své obyvatele i třeba obaly mražených potravin. Lidem přijíždějícím ze zahraničí dokonce někdy provádí testy pomocí análních výtěrů, na které si už stěžovalo například Japonsko, informovala agentura Reuters.
Do horolezeckého tábora na čínské straně Everestu, který se nachází ve výšce 5200 metrů nad mořem, se od vypuknutí koronakrize nedostal žádný cizinec, uvádí Tibetská horolezecká asociace. Nikoho nezaznamenala ani výše nad tímto táborem. Širší okolí hory na severní straně se teprve nedávno začalo znovu částečně otvírat. Návštěvníci mohli zatím dojít nejdál do chrámu, který stojí poblíž zmíněného tábora.
Povolení vylézt až na vrchol Everestu dostalo od úřadů za tuto dobu celkem jen 21 Číňanů. Všichni pocházeli z oblastí s nízkým rizikem nákazy, vlastnili navíc speciální, čínskou verzi covid pasu. Z oblíbenější nepálské strany už naopak zahraniční horolezci k vrcholu vyrážet mohou. V táboře na této straně se přitom covid od konce dubna prokazatelně šíří. Nepálská vláda ale jarní horolezeckou sezonu, která většinou trvá od dubna do června, zatím neruší. Chce oživit turistický ruch v zemi, proto letos vydala historicky nejvíce povolenek k výstupu.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.