Facebook může i nadále blokovat přístup bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa k jeho účtu na této sociální síti i na Instagramu. Ve středu o tom rozhodla rada pro dohled společnosti, která posuzuje vybrané případy regulace obsahu na platformách. Ta v dosud nevídaném kroku potvrdila rozhodnutí Facebooku přerušit užívání Trumpova profilu po lednových výtržnostech v Kapitolu.

Sociální sítě Twitter a YouTube tehdy zablokovaly Trumpův účet také s tím, že hrozilo další podněcování k násilí. Rada pro dohled ve svém prohlášení ale zároveň rozhodla, že Facebook musí toto rozhodnutí po šesti měsících opět přezkoumat. Kalifornská společnost nejdříve odstranila vybraný obsah a krátce nato oznámila, že Trump na dobu neurčitou ztratí kontrolu nad svými účty. 

Prezidentovi USA byla odebrána svoboda slova, sociální média musí zaplatit politickou cenu, uvedl Trump po verdiktu kontrolní rady.

Dozorčí panel souhlasil, že příspěvky tehdejšího prezidenta ze 6. ledna „vážně“ porušily uživatelské zásady. Trump prý překročil pravidla proti podpoře či oslavování násilí, když účastníkům nepokojů v Kapitolu vzkázal: „Milujeme vás. Jste velmi výjimeční.“ V jiném příspěvku je označil za „skvělé vlastence“, což je podle středečního verdiktu také v rozporu se zásadami.

„Nebylo ovšem správné, že Facebook uvalil neurčitý a nestandardizovaný trest v podobě vyloučení na dobu neurčitou. Normální postihy Facebooku zahrnují odstranění nepovoleného obsahu, uvalení časově ohraničené blokace, nebo trvalé vyřazení stránky a účtu z provozu,“ uvádí kontrolní rada složená z 19 akademiků či bývalých politiků a novinářů.

Facebook podle rozhodnutí musí do půl roku dokončit přezkum případu s cílem stanovit „přiměřenou odpověď“, která odpovídá pravidlům vymáhaným u jiných uživatelů. Člen dozorčího panelu Michael McConnell novinářům řekl, že správci platforem musí buďto Trumpovy účty odemknout, vyloučit exprezidenta natrvalo, anebo jeho trest časově ohraničit. „Facebook se musí rozhodnout a musí za své rozhodnutí také nést odpovědnost,“ hodnotil profesor práv ze Stanfordovy univerzity.

Facebook ve následném prohlášení oznámil, že se bude snažit přijít s „opatřením, které je jasné a přiměřené“. „Účty pana Trumpa mezitím zůstanou pozastavené,“ uvedl viceprezident společnosti Nick Clegg.

Dozorčí panel, který bývá označován i jako nejvyšší soud Facebooku, zřídil technologický gigant v průběhu loňského roku jako odvolací instanci pro uživatele a orgán, který bude sdílet zodpovědnost za odstraňování příspěvků či naopak jejich ponechání na platformách společnosti. Chod rady je financován z peněz Facebooku, a její nezávislost je tak od počátku zpochybňována, společnost nicméně ujišťuje, že její práci neovlivňuje. Zároveň slíbila, že verdikty ohledně konkrétních zásahů bere jako závazné.

O posouzení postupu proti Trumpovi komisi požádalo samotné vedení Facebooku, přičemž také žádalo o „poznámky nebo doporučení“ ohledně blokování účtů, jejichž majiteli jsou političtí lídři. Facebook a Instagram přitom nemají nikde uloženou povinnost jakákoli doporučení uvést do praxe.

Podle panelu by například měli moderátoři obsahu politické příspěvky vlivných uživatelů rychle předávat „specializovanému personálu, který má znalost lingvistického a politického kontextu“. Kontrolní orgán také žádá větší transparentnost u moderování obsahu od politických osobností a investování „adekvátních prostředků“ do hodnocení rizik spojených s vlivnými účty z celého světa.

 

Související