Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pondělí s odvoláním na nedělní projev českého prezidenta Miloše Zemana před novináři prohlásil, že Česko bez důkazů obvinilo Rusko, čímž napáchalo mimořádnou škodu ve vzájemných vztazích. Uvedla to agentura TASS. Kreml podle ní upozorňuje na výroky českého prezidenta, „který přiznal, že ve zprávách kontrarozvědky nejsou důkazy o přítomnosti nějakých ‚ruských agentů‘ v muničním skladu ve Vrběticích“.

„V této souvislosti můžeme zopakovat ještě jednou, že jakákoliv obvinění Ruska v souvislosti různých událostí v Česku jsou naprosto neopodstatněná,“ řekl mluvčí Peskov. „Rozhlašování takových obvinění bez důkazů, bez důvodu je neobvyklé, nepřátelské a odporuje zájmům národů obou zemí a již to napáchalo mimořádnou škodu ve dvoustranných vztazích,“ dodal.

Zeman ve svém nedělním projevu také zmínil, že se pracuje se dvěma vyšetřovacími verzemi. „Tou první, to jest původní, že došlo k výbuchu v důsledku neodborné manipulace s výbušným materiálem, a tou druhou, že se jednalo o akci cizí rozvědky. Beru obě tyto verze vážně a přeji si, aby byly důkladně prošetřeny,“ prohlásil. 

Toto tvrzení však v pondělí vyvrátil vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle něj existuje jedna  vyšetřovací verze spojená s pohybem příslušníků jednotky 29155 ruské vojenské zpravodajské služby GRU. Uvedl to na pondělní tiskové konferenci ČSSD. „Pokud vím, tak v kauze existuje jedna vyšetřovací verze a ta je spojená s pohybem příslušníků jednotky 29155,“ řekl Hamáček. 

Zeman svým nedělním projevem k výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 neulehčil situaci české diplomacie vůči spojencům a nahrál ruské propagandě. V rozhovoru pro Deník N to řekla eurokomisařka a místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. Podle ní budou všichni, kteří jednají se spojenci v NATO a Evropě, možná muset znovu vysvětlit, o co v kauze jde, a potvrdit, že české bezpečnostní složky mají dostatek důkazů a důvodů pro diplomatickou akci proti Ruské federaci. Jourová nicméně věří, že se jim podaří spojence ujistit, že situace je vážná a Česko si zaslouží podporu.

Hamáček už minulé úterý kvůli Vrběticím požádal partnery Česka v Evropské unii a Severoatlantické alianci o vyjádření podpory ve sporu s Moskvou. Na znamení solidarity s ČR již minulý týden vypověděly ruské diplomaty Slovensko, Litva, Lotyšsko a Estonsko. Celkem bylo v této čtveřici zemí prohlášeno za nežádoucí osoby sedm ruských diplomatů. Z Moskvy vzápětí zaznělo, že Rusko na tyto kroky zareaguje.

Ke zmiňované čtveřici se v pondělí přidalo také Rumunsko. Na výraz solidarity s Českem vyhostí ze země ruského diplomata, uvedlo tamní ministerstvo zahraničí. 

Opustit Rumunsko bude muset zástupce ruského vojenského přidělence Alexej Grišajev, jehož činnost v zemi podle ministerstva „odporuje Vídeňské úmluvě o diplomatických stycích“ z roku 1961. Bukurešť si kvůli tomu v pondělí předvolala ruského velvyslance v zemi Valerije Kuzmina.

Solidaritu s Českem vyjádřili také premiéři zemí V4. Odsoudili také nepřiměřená ruská opatření, přijatá v odvetě za vyhoštění ruských diplomatů z Česka. Uvedla to agentura Reuters o prohlášení z videokonference předsedů vlád zemí visegrádské čtyřky (V4). Tu svolal na pondělní poledne polský premiér Mateusz Morawiecki, jehož země nyní V4 předsedá. Podle vyjádření polských diplomatů na pořadu virtuálního summitu měly být „nedávné sabotážní činy Ruska v Česku“ a koordinace společného postoje zemí V4 vůči agresivní ruské politice.