Indické zdravotnictví se kvůli velmi rychlému šíření nákazy dostává do kritické situace. Země čelí akutnímu nedostatku lůžek i kyslíku, nemocnice v nejzasaženějších oblastech musejí pacienty s covidem-19 odmítat. Za sobotu přibylo 349 961 nově nakažených koronavirem, což je nejvíce během jediného dne od začátku nynější pandemie. Rekordní byl i nárůst pacientů infikovaných koronavirem, kteří zemřeli: jejich počet se zvýšil o 2767 na celkových 192 311. Informovala o tom agentura Reuters. 

Nejvíce nakažených nyní přibývá v indických státech Maháráštra, kde leží velkoměsto Bombaj, a Uttarpradéš. Nepříznivá je i situace v metropoli Dillí, kde jsou nemocnice na pokraji zhroucení. Na oddělení intenzivní péče v tamní nemocnici Svaté rodiny nemají už místo na další lůžka. „Skoro všechny nemocnice jsou na pokraji kapacit. Pokud dojde kyslík, není pro pacienty žádné řešení. Zemřou za několik minut,“ citoval server BBC jednoho z lékařů.

V jiné nemocnici v pátek konstatovali, že zbývá kyslík na 30 minut. „Ponechali jsme tady všechny zaměstnance z noční směny, abychom zachránili co nejvíc životů,“ řekla ředitelka Madhu Handaová. Její nemocnice přestala přijímat další pacienty, dokud se problém s kyslíkem nevyřeší.

V nemocnici Džajpur v noci zemřelo 20 pacientů, protože pro ně nebyl kyslík. Vláda sice nemocnici přidělila 3,6 tuny kyslíku do pátečních 17:00 hodin, ale až o půlnoci dorazil pouze zlomek slíbeného objemu.

Šéf místní vlády v Dillí Arvind Kedžrivál v televizi slíbil, že vláda kyslík zajistí. „Vláda by měla prostřednictvím armády okamžitě převzít všechny továrny na kyslík v zemi,“ řekl.

Vláda se snaží dostat kyslík do nemocnic mnoha způsoby, vypravuje speciální „kyslíkové vlaky“, kyslík přepravují vojenská letadla i nákladní auta. Pomoci má i osvobození kyslíku od celních poplatků. Kyslík vláda do nejvíce zasažených oblastí dováží nejen z ostatních částí země, ale i ze zahraničí, například ze Singapuru. 

Přispět se rozhodli i sikhové a jeden jejich chrám u Dillí začal nabízet pacientům čekajícím na přijetí do nemocnice možnost nadýchat se kyslíku z bomb. Lidé přijíždějí v autech, v taxi nebo přicházejí pěšky, aby se nechali napojit na kyslík. Gurudvára, jak se označuje sikhský chrám, služby otevřela ve čtvrtek večer a do pátečního večera dorazilo 700 pacientů. Vedení chrámu přislíbilo, že kyslík bude k dispozici zdarma, dokud nebude daný pacient hospitalizován. Na místě pracují dobrovolníci, kteří zjišťují hladinu kyslíku v krvi a podle toho se o dotyčného postarají.

Vláda oznámila, že se požadavky nemocnic na kyslík téměř ztrojnásobily na 8800 tun, přičemž denní produkce v celé Indii je pouze 8200 tun. Navíc je většina továren na východě země, přičemž nejhorší epidemická situace je ve státech na severu a na západě.

O tom, nakolik je situace dramatická, svědčí podle agentury AP i dnešní rozhodnutí nejvyššího soudu v Dillí, který oznámil, že nechá „pověsit“ každého, kdo se postaví do cesty zásilkám kyslíku. Rostoucí počet nákaz soud označil termínem cunami. Světová zdravotnická organizace považuje situaci v Indii za „zničující připomínku“ toho, co může koronavirus napáchat.

Virolog Gagandíp Kang chce, aby se zavedla další nezbytná opatření a zakázaly se všechny zbytné aktivity. „Víte, jak vypadají indické svatby. Musí se omezit počet lidí na shromážděních, ať jde o rodinné, společenské, pracovní nebo politické akce. Všechna tato shromáždění musí skončit,“ řekl.

Indie s 1,4 miliardy obyvatel zaznamenává v současnosti největší přírůstky nakažených na světě, v sobotu ministerstvo zdravotnictví informovalo o 346 786 nových případech koronavirové infekce a 2624 případech úmrtí. Druhá nejlidnatější země světa přitom v přepočtu na obyvatele dělá relativně málo testů, a tak skutečný počet nakažených bude zřejmě ještě mnohem vyšší. V Indii se od začátku pandemie koronavirem nakazilo 16,96 milionu lidí, což je po Spojených státech druhý nejvyšší počet na světě.

Podle internetového portálu deníku The Times of India americký ministr zahraničí Anthony Blinken řekl, že Spojené státy urychleně zajistí další pomoc pro lidi v Indii a tamní „hrdiny ve zdravotnictví“. Agentura Reuters k tomu napsala, že Washington je pod rostoucím tlakem, aby pro Indii dělal více. Tato asijská země je největší demokracií na světě a hraje klíčovou roli ve snahách administrativy prezidenta Joea Bidena o vytváření protiváhy Číně.