Sněmovna uložila ministru školství Robertu Plagovi (za ANO), aby do 28. dubna připravil nařízení, kterým umožní středoškolákům letos získat úřední maturitu. Prosadili to v pátek v dolní komoře poslanci ANO a ČSSD. Podle nich by kvůli odkladům obnovení prezenční výuky studenti v krajním případě měli mít možnost získat maturitní známky bez zkoušek podle průměru za studium.

Plaga, který se jednání dolní komory nezúčastnil, ve čtvrtek požadavek na úřední maturitu odmítl. Debatu o ní označil za zbytečné zneklidňování studentů před blížící se zkouškou. Pravidla pro konání letošních maturit označil za správně vybalancovaná a úlevy dané ministerstvem pro letošní rok za poměrně zásadní. Jeho aktuální vyjádření ČTK shání.

Sněmovna „žádá ministra školství, mládeže a tělovýchovy, aby interním předpisem ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, vydaným nejpozději do 28. dubna 2021, umožnil žákům středních škol získat takzvanou úřední maturitu“, uvádí se v usnesení. Hlasovalo pro něj 46 z 85 přítomných poslanců. Kromě poslanců ANO a ČSSD to prosadili zástupci SPD a Dominik Feri (TOP 09).

Bývalá minstryně školství Kateřina Valachová (ČSSD), která se zasadila o přijetí usnesení, věří, že ministr Plaga ho bude respektovat a udělá vše pro férové maturity a závěrečné zkoušky. „Prezenční výuka 26 dní za školní rok a neobnovení praxí do startu praktických častí maturit (proti únorovému plánu) jsou dostatečné důvody pro mimořádné řešení,“ uvedla pro HN Valachová. „Pokud usnesení respektovat nebude, pak by to bylo pohrdání parlamentní demokracií a byla by to otázka na premiéra, jak se vyrovná s tím, že by ministr nerespektoval koaliční poslance,“ dodala. 

Podle Plagy by ale ministerstvo muselo postupovat nezákonně. „Bod sněmovního usnesení, který se týká úředních maturit, žádá po ministerstvu školství nezákonný postup. Ministerstvo školství nemůže svým interním předpisem umožnit udělení úřední maturity,“ uvedl k tomu na Twitteru.

Úřední maturity pro letošní rok už dříve prosazoval premiér Andrej Babiš (ANO), Plaga ale na jeho návrhy nepřistoupil. Místo toho rozhodl na základě kompromisní dohody se školskými asociacemi o tom, že maturanti letos nemusí skládat ústní maturitní zkoušky z češtiny a cizího jazyka. Pokud pracovali kvůli epidemii koronaviru v nemocnicích či domovech seniorů, nemusí dělat ani státní didaktické testy. Všechny čeká školní maturita ze dvou či tří předmětů včetně případné praktické zkoušky podle oboru. Školy obsah zkoušek mohly upravit.

Dolní komora také vyzvala ministra, aby ke stejnému datu do poloviny příštího týdne zajistil dostatečné množství opravných termínů zejména praktických částí maturit v návaznosti na přijímací zkoušky na vysoké školy. Poslanci v čele s bývalou ministryní školství Kateřinou Valachovou (ČSSD) argumentovali tím, že některé školy neodložily praktické zkoušky a začaly s nimi už minulé pondělí po otevření škol, což se údajně negativně odrazilo na výsledcích maturantů.

Plaga by měl do 28. dubna rovněž upravit opatření ohledně maturit a závěrečných zkoušek, a to i pro studenty dálkového studia. Do poloviny května by měl ministr podle rozhodnutí dolní komory předložit „plán narovnání dopadů do vzdělávání v důsledku koronaviru“.

Mluvčí ministerstva školství v pátek také upřesnila plán návratu k teoretické výuce na středních školách. Žáci by se měli do lavic začít vracet nejpozději při výskytu 75 nově nakažených s covidem na 100 000 lidí za sedm dní. Podle mluvčí to odpovídá doporučení Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) a resort o tomto návrhu jedná s ministerstvem zdravotnictví. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) ve čtvrtek uvedl, že nyní je za sedm dní 177 infikovaných na 100 000 lidí.

S přispěním Markéty Hronové.