V americké věznici zemřel v 82 letech finančník Bernie Madoff, autor největšího finančního podvodu v historii USA. Uvedla to agentura AP.
Madoff byl králem Wall Street a člověkem, kterému své úspory svěřila většina boháčů světa. Seznam jeho obětí sahal od filmového režiséra Stevena Spielberga přes amerického herce Kevina Bacona nebo francouzskou bohatou dědičku Lilianu Bettencourtovou až po hongkongského rybáře, španělskou učitelku a Madoffovy vlastní příbuzné.
Mezi těmi, kdo přišel o velké peníze, byly banky ve Švýcarsku, Rakousku, Itálii nebo Španělsku. A neunikly ani velké finanční fondy po celém světě nebo firmy jako Exxon, Procter and Gamble či American Express. Madoff své podvodné schéma praktikoval bez povšimnutí několik desetiletí a investory získával díky své dlouholeté pověsti respektovaného finančníka. Působil jednu dobu mimo jiné i jako předseda správní rady burzovní společnosti Nasdaq Stock Market.
Madoffova firma Bernard L. Madoff Investment Securities se skoro padesát let svým klientům starala o peníze. A stejnou dobu je i okrádala. O peníze přišlo na pět tisíc klientů, jak vyplynulo po zatčení a vyšetřování makléře.
Madoff stihl zpronevěřit desítky miliard dolarů a jeho investorům nakonec zbyly jenom oči pro pláč nebo sebevražda. Celkový účet Madoffovy zpronevěry? 65 miliard dolarů. Díky tomu je makléř označován za podvodníka století.
Bez újmy nezůstala ani největší americká banka JPMorgan Chase, která musela zaplatit americké federální vládě kvůli své pasivní roli v Madoffových podvodech 1,7 miliardy dolarů. Banka s úřady uzavřela dohodu, ve které přiznala svá pochybení v ochraně před praním špinavých peněz, čímž se vyhnula trestnímu stíhání.
Banka JPMorgan obhospodařovala Madoffovi v posledních letech jeho podvodného pyramidového systému většinu jeho účtů. Federální úřady ji obvinily, že porušila zákon, který po bankách požaduje monitorování zákaznických finančních aktivit, které vykazují známky praní špinavých peněz.
V roce 2008 vyšlo najevo, že firma Bernard L. Madoff Investment Securities fungovala na základě takzvaného Ponziho schématu. Na stejném principu jsou založeny i pyramidové hry, známé někdy i jako letadlo. Investoři takto svěřují fondu peníze pod příslibem vysokého zhodnocení. Provozovatel fondu ale peníze dál neinvestuje a prvním klientům vyplácí výnosy z prostředků těch, kteří do systému vstoupili až později.
Bez pokračujícího přílivu nových vkladatelů nebo pod tlakem hromadných žádostí investorů o vrácení peněz se ale systém zhroutí. V případě Madoffa, který své klienty lákal na výnosy ve výši až 15 procent, se tak stalo v prosinci 2008 poté, co investoři požádali o výběr sedmi miliard dolarů. Svoji roli v kauze sehrála i nečinnost Komise pro cenné papíry a burzy, která přes opakovaná upozornění už od 90. let minulého století na Madoffových aktivitách nic podezřelého neshledávala.
Klienti, kteří z "rozjetého vlaku" nestačili vystoupit včas, přišli podle soudu až o 65 miliard dolarů (tehdy téměř 1,2 bilionu korun). Seznam poškozených klientů byl dlouhý a pestrý. Těžce zasaženy byly například židovské nadace, které Madoffovi věřily, protože finančník pocházel z prostředí prominentní židovské komunity v USA.
Madoff se stal natolik nenáviděnou osobu, že do soudní síně musel chodit s neprůstřelnou vestou. Řada lidí po odhalení podvodu spáchala sebevraždu, mezi nimi i jeden z Madoffových synů, který na otcovy podvodné obchody upozornil.
Madoff byl zatčen 11. prosince 2008, v červnu 2009 byl za zpronevěru odsouzen k trestu 150 let vězení. Následně prohlásil, že svých činů hluboce lituje a stydí se za ně.
Bernard Lawrence "Bernie" Madoff se narodil 29. dubna 1938 v New Yorku. V roce 1960 vystudoval politické vědy na Hofstrově univerzitě a poté začal podnikat s kapitálem pouhých 5000 dolarů. Peníze si vydělal jako plavčík nebo instalatér rozstřikovačů vody. S manželkou Ruth se poznali již na střední škole. Když se celá záležitost s firmou provalila, Madoff svým synům (kteří u něj stejně jako někteří další členové rodiny pracovali) přiznal, že "všechno je to velký podvod, který není nic jiného než gigantické Ponziho schéma".
Ve vězení Madoff poskytl několik rozhovorů, ve kterých svou rodinu hájil a také tvrdil, že velké instituce o jeho podvodech "musely vědět".
Madoff byl ve svém posledním působišti "celebritou", někteří z vězňů jej údajně požádali o finanční poradenství. V roce 2010 agentura Reuters uvedla, že někdejší finančník se ve vězení spřátelil s již rovněž zesnulým Carminem Persicem, členem jedné z původních pěti rodin sicilské mafie Cosa Nostra v New Yorku. Persicosi v Butneru odpykával rovněž doživotí, a to za vraždy a další těžké zločiny. Za svého věznění přišel Madoff i o druhého syna Andrewa, který v roce 2014 podlehl rakovině.
Loni v únoru žádal Madoffův právní zástupce o ukončení trestu ze zdravotních důvodů. Finančník podle něj ve věznici umíral na selhávání ledvin, byl upoután na kolečkové křeslo a podle právního zástupce mu zbývalo méně než 18 měsíců života. Žádal proto o takzvané milosrdné propuštění v rámci zákona, který umožňuje předčasné propuštění některých starších vězňů. Žádost byla zamítnuta s ohledem na závažnost Madoffových podvodů.
Na téma kauzy Bernarda Madoffa natočila televizní stanice HBO v roce 2017 film Čaroděj ze země lží s Robertem De Nirem a Michelle Pfeifferovou v hlavních rolích.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist