Stálé hlídky německé pohraniční policie se ve čtvrtek stáhly ze všech hraničních přechodů. Němci je středečním nařízením po dvou měsících zrušili. Kontroly testů na covid a povolení k jízdě do SRN už jsou pouze namátkové ve vnitrozemí. Všechna opatření platí dál, nákupy, turistika a návštěvy známých nejsou možné. Češi jedoucí do Německa tedy stále musí mít negativní test starý nejvýše 48 hodin, doklad od zaměstnavatele nebo potvrzení o návštěvě úřadu, firmy nebo lékaře.

Asociace pendlerů ČR proto žádá české občany, aby necestovali do Německa, pokud tam nemají zaměstnání. "Prosíme a žádáme obyvatele České republiky, kteří nejsou pendleři, aby nevyjížděli (do Německa) třeba na nákupy. Protože nákupy nejsou povolené a turistické cesty do Německa nejsou také povolené," uvedla předsedkyně Asociace pendlerů ČR Zuzana Vintrová. Dodala, že pokud by lidé ignorovali zákaz cestování, hrozí kromě sankcí opětovné zpřísnění kontrol na hranicích.

"Ze středy na čtvrtek se ruší kontroly v hraničních pásmech. Budou nadále namátkové a zpřísněné. Stále je zakázané jezdit do Německa za nákupy a turistikou, a proto budou ostrahy zvýšené, a to i sankce, protože občan ČR stále ještě do Německa nesmí, smí tam pouze pendler," uvedla Vintrová. Pro pendlery bude staronový režim kontrol úlevou, protože nebudou muset stát v kolonách na hranicích, což se dělo dvakrát v týdnu. "Pendlerům se uleví i psychicky. Mně osobně se lépe projíždí, když neuvidím na hranicích policisty. Byla bych ráda, aby se to už nikdy nestalo," uvedla. Kontroly budou rozmístěné po celém území SRN a budou posílené.

"Kontroly nebudou prováděny přímo na hranici, ale vrátí se k tomu, jak to bylo předtím, že se bude kontrolovat namátkově," uvedl Václav Bernard (STAN), starosta městysu Všeruby na Domažlicku, kde jsou hlídky německé pohraniční policie v budově bývalé celnice na české straně. Kontrolní tým čeká na oficiální nařízení, zatím se z obce nestahuje.

"Nikoho jsem nepotkal," uvedl regionální autodopravce Karel Novák, který se vracel z Německa přes Všeruby s nákladním automobilem. V minulých dnech musel vždy na hranicích předkládat negativní test a registraci. Podle Bernarda budou němečtí policisté dělat kontroly zejména ve špičkách, kdy Češi jedou do práce a kdy se vracejí. "Nejvíce pendlerů jezdí ráno od 05:00 do 07:00 a pak se vrací mezi 16:00 až 17:00. Kamiony jezdí pořád, ale nejvíce v pondělí a úterý a potom, když se vrací ve čtvrtek a pátek," uvedl.

"Musíte mít doklad, proč tam jedete, tedy v našem případě potvrzení zaměstnavatele, negativní test a jednou týdně digitální einreiseanmeldung (příjezdový formulář do země), které stačí potvrdit na internetu, kde jsou přesně vyjmenované výjimky, kdo tam smí," uvedl Jan Průha ze sdružení Pendleři bez hranic. Podle něj Němci kontrolují vše velmi pečlivě a chtějí i občanský průkaz. Za porušení padají sankce ve stovkách eur.

"Za nákupy levnějších potravin, drogerie a oděvů nebo na návštěvy tam ale zatím nebudeme moci, ani Němci k nám. Nebude povolen malý pohraniční styk. Platí pouze výjimky pro cestu k lékaři, na úřad nebo za rodinou," řekl Bernard. Za nesplnění padají velké sankce. Za falešný test na covid dostal podle starosty Čech na Folmavě pokutu 1200 eur (asi 31 200 korun), pokud vstoupí do SRN bez pádných důvodů, tak platí pokuty mezi 400 až 500 eur. Stejné je to i u nákupních středisek, kam Češi nemohou, stejně jako do banky. "Mohou tam jen v režimu domov - práce," uvedl Bernard. Pokuty jsou podle Průhy ve stovkách euro, například za jízdu tří lidí v autě 250 euro každému.

Vintrová odhadla, že po zavedení velmi přísných německých opatření se snížil počet českých pendlerů dojíždějících za prací zhruba na polovinu, což potvrdily také německé propočty i starosta Bernard. "Věřím tomu, že 15 procent pendlerů ukončilo samo pracovní poměr nebo byli propuštěni. Do ČR se nám vracejí profese, spousta dělníků, kteří nechtějí podstupovat kontroly a testování každých 48 hodin," uvedla Vintrová.

"Zatímco u nás se covidová čísla zlepšovala nebo teď stabilizovala, tak jim (v Německu) to poměrně dramaticky roste. Ale pořád jsou na polovině našich čísel v přepočtu na počet obyvatel," řekl Průha. Podle Vintrové se zhoršila čísla kvůli tomu, že se tam začalo hromadně testovat. "Dlouhodobě jsem kritizovala, že Česká republika testuje nejvíc, ale Německo netestovalo. Na to zareagovali Němci, začali testovat a teď se to tam projevuje," uvedla. Vintrová jednala 26. února se zástupci saské vlády a sedm dní na to se podle ní začaly objevovat články, že se začíná testovat v továrnách, pendlerům začali rozdávat testy zdarma a v podnicích a začali testovat také Němce.