Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ve Spojených státech vyšetřují vzácné zprávy o problémech s krevními sraženinami u lidí naočkovaných vakcínou proti covidu-19 od firmy Johnson & Johnson (J&J). Agentury ve společném prohlášení doporučily, aby bylo v zájmu maximální opatrnosti očkování touto vakcínou pozastaveno. Krok vyvolává smíšené reakce, podle deníku The New York Times (NYT) může výrazně zkomplikovat očkovací úsilí v USA.

Společnost Johnson & Johnson po této zprávě oznámila, že kvůli vyšetřování odkládá distribuci své vakcíny v Evropě. S odkazem na vyjádření firmy to v úterý oznámily agentury. Evropská komise podle nejmenovaného činitele, na kterého se odvolává agentura Reuters, požaduje, aby farmaceutická společnost toto své „naprosto nečekané oznámení“ vysvětlila.

„Vyhodnocujeme tyto případy s evropskými zdravotnickými úřady,“ uvedla americká firma ve zveřejněném prohlášení. „Rozhodli jsme se distribuci vakcín v Evropě odložit,“ dodala společnost. Server Politico napsal, že v Evropské unii se vakcína měla začít používat už tento týden a do konce června mělo do sedmadvacítky dorazit 55 milionů dávek. J&J v pátek podle zdroje Reuters potvrdila, že se bude snažit vakcíny do konce prvního pololetí v objednaném množství dodat.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v pátek oznámila, že vakcínu od společnosti Johnson & Johnson přezkoumává kvůli čtyřem zaznamenaným případům krevních sraženin u osob očkovaných touto látkou.

V úterý po oznámení amerických úřadů o přerušení používání vakcíny EMA podle agentury AP uvedla, „zatím není jasné, zda existuje příčinná spojitost mezi očkováním touto látkou a těmito stavy“. Komise EMA pro bezpečnost napsala, že zmíněné „případy vyšetřuje a rozhodne, zda bude nutné podniknout regulační opatření“.

Americké úřady CDC a FDA analyzují šest nahlášených případů „vzácného a závažného druhu krevní sraženiny u jednotlivců poté, co dostali vakcínu“. K pondělnímu datu bylo v USA podáno skoro sedm milionů dávek dané očkovací látky. V drtivé většině případů očkování provází žádné či jen mírné vedlejší účinky, uvádí agentura AP.

Přesto, že se problém s „tromboembolickými“ incidenty zdá být „extrémně vzácný“, federální experti doporučili vakcínu odstavit, dokud nebudou mít podrobnější informace. Očekávají, že odstávka potrvá několik dní. CDC na středu svolala schůzi speciální poradní komise ve snaze „zhodnotit potenciální význam“ nahlášených případů. FDA posoudí závěry tohoto panelu a povede vlastní vyšetřování.

„Bezpečnost vakcín proti covidu-19 je pro federální vládu velkou prioritou a veškeré zprávy o zdravotních problémech po očkování proti covidu-19 bereme velmi vážně,“ dodává FDA na svém twitterovém účtu. J&J ve vlastním komuniké poznamenala, že aktuálně není prokázán "jasný příčinný vztah" mezi závažnými zdravotními problémy a jejím přípravkem.

Představitelé některých amerických států již informovali, že pozastavují očkování danou vakcínou. Na twitteru to uvedl například guvernér New Yorku Andrew Cuomo, stanici CBS stejný postup potvrdilo tiskové oddělení guvernérky Michiganu. Tento stát se nyní potýká s masivním nárůstem epidemie a tamní úřady vyzvaly federální vládu, aby jim zajistila více vakcín od jiných výrobců. Podle informací NYT se chce doporučením zdravotnických agentur řídit i Ohio, Connecticut, Georgia či Massachusetts.

Vzácný syndrom zahrnující krevní sraženiny zaznamenaly úřady u šesti žen ve věku 18 až 48 let, píše NYT. Jedna z žen zemřela a další skončila v nemocnici ve vážném stavu. Problémy se údajně ve všech případech objevily v rozmezí do přibližně dvou týdnů od očkování jednodávkovou vakcínou. Krevní sraženiny se podle CDC a FDA ženám utvořily v mozku a fenomén provázela nízká hladina krevních destiček, což činilo tradiční způsob léčby krevních sraženin potenciálně nebezpečným.

„Chtěl bych CDC a FDA poblahopřát za to, že se toho velmi rychle zhostily, zastavily očkování, dokud nebudeme vědět víc," reagoval na oznámení ve vysílání televize CNN profesor z Emory University a expert na vakcinace Carlos del Rio. Postup federálních agentur hodnotil jako „přesně ten správný krok“.

Zcela opačné stanovisko na twitteru zaujal Nate Silver, což je zakladatel webu FiveThirtyEight, který analyzuje americké volby a veřejné mínění. „Šest případů ze sedmi milionů lidí. Naprostá katastrofa. Tohle si vyžádá lidské životy. A zvýší to váhavost kolem vakcín. Tihle lidé nerozumí analýze ceny a přínosů. Neustále dělají chyby v rozsahu řádů,“ napsal. Jistý údiv na twitteru vyjádřil také demokratický kongresman Brian Schatz.

Problém nerozhodnosti Američanů ve vztahu k očkování zmiňuje i list NYT, podle něhož je pozastavení očkování problémem i kvůli aktuálnímu rozmachu koronavirové nákazy v řadě států USA. Připomíná dění v Evropské unii kolem vakcíny od společnosti AstraZeneca a obavy, že přípravek může velmi vzácně způsobovat krevní sraženiny. „Tato obava posílila jistý odpor vůči všem vakcínám,“ míní NYT.

Vakcína od J&J dostala v USA povolení k nouzovému použití na konci února, přičemž vzbuzovala značná očekávání, neboť se podává v jediné dávce a její skladování je relativně nenáročné. Zatím ale přípravek tvoří malý zlomek amerických vakcinací, píše AP. USA od výrobce dostaly jen devět milionů dávek, slíbeno jich mají 100 milionů do konce května. Kromě J&J jsou v USA k nouzovému použití schváleny i přípravky od společností Pfizer-BioNTech a Moderna.