Zpráva to byla natolik výbušná, že ji museli Číňané rychle dementovat. Vysoce postavený státní expert nejprve přiznal, že čínské vakcíny proti koronaviru jsou jen málo účinné. Vůbec poprvé tak někdo „zevnitř“ promluvil o potížích očkovacích látek vyrobených v zemi, kde pandemie začala. Za pár hodin ale svá slova bral zpátky.

Ke zlepšení „nepříliš vysoké efektivity“ vakcín zvažuje vláda kombinaci jejich druhů a dávkování, uvedl o víkendu Kao Fu, šéf čínského Centra pro nakažlivé choroby a jejich prevenci. Už v neděli ale svá slova mírnil. Prý byla vytržena z kontextu. „Mluvil jsem o různých imunizačních strategiích a přitom jsem zmínil otázku míry ochrany před onemocněním. Vyjádřil jsem přesvědčení, že můžeme optimalizovat naše administrativní procesy,“ citoval epidemiologovo vysvětlení čínský server Guancha.com.

Na nízkou účinnost čínských vakcín světoví experti upozorňují dlouhodobě. Některé z látek jen o málo přesahují 50 procent, což je hranice Světové zdravotnické organizace (WHO) pro minimální efektivitu.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se