Elektrická distribuční soustava v íránském jaderném provozu v Natanzu byla v neděli vyřazena z provozu. Šéf íránského jaderného programu Alí Akbar Sálehí to odpoledne v íránské státní televizi označil za teroristický útok. Izraelská rozhlasová stanice Kan následně uvedla, že útok provedla izraelská zpravodajská služba Mossad. Odvolala se přitom bez dalších podrobností na své zdroje z tajných služeb. Izrael se k věci oficiálně nevyjádřil. Při incidentu podle dřívějšího vyjádření íránských úřadů nedošlo ke kontaminaci ani obětem. 

Listu New York Times dva zpravodajští důstojníci pod podmínkou anonymity uvedli, že poškození bylo způsobeno velkou explozí, jež měla úplně zničit nezávislou a velmi chráněnou elektrickou síť v Natanzu zajišťující dodávky proudu pro podzemní centrifugy, které obohacují uran. Podle nich exploze zasadila těžkou ránu íránským možnostem na obohacování uranu a mohlo by trvat minimálně devět měsíců, než bude provoz v Natanzu obnoven.

Nejnovější incident přichází den poté, co Teherán spustil v Natanzu nové pokročilé odstředivky, které umožní rychlejší obohacování uranu. Írán je spustil v rámci oslav národního jaderného dne, které doplnil také hudebním vystoupením íránských fyziků s fotografiemi jejich zavražděných kolegů, z jejichž smrti je obviňován rovněž Izrael.

Přichází navíc v době, kdy se světové mocnosti snaží oživit jadernou dohodu s Íránem, od níž Spojené státy odstoupily za vlády bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jestli se dlouhodobý dopad nedělního útoku potvrdí, Írán přišel o svůj hlavní trumf ve vyjednávání.

Od jaderné dohody mezi Íránem a světovými mocnostmi jednostranně odstoupil bývalý americký prezident Donald Trump a obnovil proti Íránu sankce. Teherán následně začal části dohody porušovat. Současný šéf Bílého domu Joe Biden už dříve uvedl, že se USA k jaderné dohodě opět připojí, ovšem za předpokladu, že ji Írán začne znovu plně dodržovat. Teherán naopak argumentuje tím, že USA porušily smlouvu jako první, takže Washington musí učinit první krok a zrušit své sankce. O tom, jak dohodu zachovat, jednali diplomaté minulý týden ve Vídni. Írán přímá jednání s americkou delegací odmítl. Zároveň dali zástupci Teheránu a Washingtonu najevo, že neočekávají náhlý průlom.

„Jednáme jen se členy JCPOA. Našimi partnery budou jen strany známé jako P4+1,“ uvedl v pátek náměstek íránského ministerstva zahraničí Abbás Arákčí. „Oni ať si jednají s ostatními, jak chtějí. My s Američany nebudeme jednat přímo, ani nepřímo,“ dodal.

Dohodu nazvanou Společný všeobecný akční plán – JCPOA, jejímž cílem je zabránit Íránu ve vývoji jaderných zbraní, uzavřely s Teheránem v roce 2015 Spojené státy, Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo (P5+1, pět stálých členů RB OSN + Německo). Její součástí bylo zmírnění protiíránských sankcí výměnou za omezení jaderných ambicí Teheránu a záruky, že Írán nebude vyvíjet jaderné zbraně.  

Podle íránského ministra zahraničí Mohammada Džaváda Zarífa útočil Izrael, protože chtěl zabránit průlomu v jednáních o oživení jaderné dohody s Íránem z roku 2015. „Sionisté se chtějí pomstít kvůli našemu pokroku při odstraňování sankcí [...] a veřejně prohlásili, že to nedovolí. Ale pomstíme se jim,“ řekl nyní Zaríf. Íránské úřady nedělní problém v Natanzu již dříve označily za teroristický čin s tím, že Teherán si ponechává právo proti pachatelům zakročit. 

Nejmenovaný vysoce postavený americký činitel agentuře Reuters sdělil, že Washington nebyl do incidentu jakkoliv zapojen.

Není to poprvé, co byl íránský jaderný program napaden někým z venku. Loni v červenci propukl v Natanzu požár. V roce 2010 byl počítačový červ Stuxnet, jehož vývoj mnozí přičítají Spojeným státům a Izraeli, odhalen poté, co byl použit k útoku na zařízení v Natanzu. Izrael také údajně zavraždil několik íránských vědců spojovaných s jaderným programem.