Francouzské úřady se zabývají tvrzením, že někteří ministři a další lidé chodili v Paříži do utajovaných restaurací, a porušovali tak přísná epidemická opatření. O existenci tajných luxusních podniků informovala soukromá televizní stanice M6.

Všechny restaurace jsou ve Francii od října zavřené a země kvůli stále špatné epidemické situaci vyhlásila další omezení.

Pařížský prokurátor Rémy Heitz v neděli oznámil, že po odvysílání reportáže bylo zahájeno trestní vyšetřování. Cílem je podle něj zjistit, zda se takové akce konaly, kdo je organizoval a kdo se účastnil.

Svědek, jehož televize neidentifikovala a jehož hlas byl v reportáži pozměněn, řekl, že na akce chodili i ministři. Blogeři a uživatelé sociálních sítí zjistili, že tímto svědkem byl Pierre-Jean Chalençon, který řídí luxusní pařížský podnik Palais Vivienne. Ve svém prohlášení pro agenturu AFP Chalençon přiznal, že byl zdrojem informace, ale nezopakoval tvrzení, že na sešlosti chodili ministři. Uvedl, že v tomto směru jen žertoval.

Členové vlády popřeli, že by věděli o konání podobných akcí, a ministr vnitra Gérald Darmanin požádal policii, aby věc prošetřila.

Vládní mluvčí Gabriel Attal v neděli večer řekl, že úřady vyšetřují informace o tajných večírcích a návštěvách restaurací několik měsíců. Vyšetřování zatím vedlo ke 200 lidem, kterým hrozí "přísné tresty". "Ministři musí jít příkladem a musí být bezúhonní," prohlásil Attal. Uvedl rovněž, že tvrzení o ministerských návštěvách tajných podniků nevěřil ani na vteřinu.